ההתרגשות בבית משפחת כוכבי בשיאה בעקבות הודעת שר הביטחון על מועמדו לתפקיד הרמטכ"ל: שאול כוכבי, אביו של האלוף אביב כוכבי, סיפר היום (שישי) לחדשות על השיחה שבה בישר לו הבוקר בנו על ה"קידום" הצפוי - "הייתי יותר מדי נרגש". מינויו של כוכבי בן ה-54 יובא לאישור הוועדה למינוי בכירים ולאחר מכן לאישור הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שאול כוכבי טען כי כששואלים אבא על בנו והוא מתחיל לתת סופרלטיבים זה נראה פתטי: "בייחוד שאם אגיד את זה הבן שלי מאוד מאוד יכעס עליי", הדגיש. עם זאת הוסיף שאול כוכבי כי מגיל צעיר היתה בבנו כריזמה ומנהיגות: "הוא עבד קשה מאוד בשביל להגיע לתפקיד המכובד הזה ולדעתי הוא הגיע אליו בגלל שהמוטו שלו בחיים זה שטוב מאוד זה לא הציון הכי גבוה אלא יש מעליו עוד אחד".

"זה יום מרגש מאוד עבורי, אבל זה גם תפקיד מסובך מאוד", הוסיף אביו של המועמד לרמטכ"לות. "לדעתי אחרי ראש הממשלה זה התפקיד הכי מסובך שיש אבל נאחל לו שהוא יעמוד בזה בהצלחה. הוא צלצל אליי ואמר לי שהוא נבחר. זו היתה שיחה של שתי דקות בגלל שהייתי יותר מדי נרגש בשביל לפתח איתו שיחה, וזה מאוד טבעי".

כוכבי, בן 54, נשוי ואב ל-3, הוא בעל תואר ראשון בפילוסופיה, תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד ותואר שני ביחסים בין לאומיים. הוא מילא שורה של תפקידים בולטים בצה"ל, בהם סגן הרמטכ"ל (תפקידו הנוכחי), מפקד פיקוד הצפון, ראש אמ"ן, מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד אוגדת עזה, ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל ועוד.

במהלך מבצע צוק איתן הוא כיהן כראש אמ"ן, ובדו"ח על המערכה נמתחה עליו ביקורת, לפיה "לא פעל להקדשת המאמץ המודיעיני הראוי לאיום המנהרות מרצועת עזה". כוכבי ידוע בכישרון הציור שלו, שסייע לו בפיתוח רעיונות ותכניות מבצעיות.

בהודעת שר הביטחון נומקו הסיבות שבגינן בחר בכוכבי למועמד לתפקיד: "האלוף כוכבי הינו המתאים, המובהק והמנוסה ביותר לכהן כרמטכ"ל. הוא ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות. השילוב הייחודי של התפקידים הרבים שמילא בצה"ל, יכולותיו הפיקודיות המוכחות בעיתות חירום ושיגרה, ההערכה הרבה שלה הוא זוכה בצה"ל ומחוצה לו כאוטוריטה מקצועית וההצלחה הרבה שבה ביצע את משימותיו לאורך השנים - כל אלה הופכים אותו למתאים ביותר להובלת צה"ל בשנים הקרובות".