האלוף כוכבי בדרך ללשכת הרמטכ"ל: שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום (שישי) כי החליט להמליץ על סגן הרמטכ"ל, האלוף אביב כוכבי, למועמדו לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל. זאת בתום הליך בחירה מסודר שקיים השר ליברמן בשלושת החודשים האחרונים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום ראשון הקרוב יעביר שר הביטחון ליברמן את שמו של אלוף כוכבי לשופט בדימוס אליעזר גולדברג, יושב ראש הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה. ליברמן הודיע על החלטתו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולרמטכ"ל המכהן רב-אלוף גדי איזנקוט. שר הביטחון שוחח גם עם שלושת המועמדים הנוספים לתפקיד הרמטכ"ל והודה להם על התמודדות מקצועית, מכובדת, מפרגנת וג'נטלמנית.

"שר הביטחון הגיע להחלטה כי אלוף כוכבי הינו המתאים, המובהק והמנוסה ביותר לכהן כרמטכ"ל", נכתב בהודעת משרד הביטחון. "אלוף כוכבי ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות. השילוב הייחודי של התפקידים הרבים שמילא בצה"ל, יכולותיו הפיקודיות המוכחות בעיתות חירום ושיגרה, ההערכה הרבה שלה הוא זוכה בצה"ל ומחוצה לו כאוטוריטה מקצועית וההצלחה הרבה שבה ביצע את משימותיו לאורך השנים - כל אלה הופכים אותו למתאים ביותר להובלת צה"ל בשנים הקרובות".

ליברמן: "אין גבול לטירוף" (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
שר הביטחון ליברמן | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

שר הביטחון ליברמן בחר באלוף אביב כוכבי בתום הליך בחירה ארוך, שכלל התייעצות עם עשרות אישים ובהם ראשי ממשלה לשעבר, שרי ביטחון ורמטכ"לים בעבר. שר הביטחון קיים התייעצויות עם הרמטכ"ל, עם קצינים במטכ"ל ועם קצינים בכירים לשעבר, שחלקם שימשו כמפקדיהם של ארבעת המועמדים.

שמו של אלוף אביב כוכבי יובא כבר ביום ראשון הקרוב בפני ועדת השופט גולדברג ובכפוף לאישורה יביא שר הביטחון את מינויו לאישור הממשלה. במידה ומינויו יאושר, כוכבי ייכנס לתפקידו בחודש ינואר 2019.

"לוחם עשוי ללא חת", כוכבי (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
שימש ראש אמ"ן בצוק איתן, כוכבי | צילום: דובר צה"ל, חדשות


כוכבי, בן 54, נשוי ואב ל-3, הוא בעל תואר ראשון בפילוסופיה, תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד ותואר שני ביחסים בין לאומיים. הוא מילא שורה של תפקידים בולטים בצה"ל, בהם סגן הרמטכ"ל (תפקידו הנוכחי), מפקד פיקוד הצפון, ראש אמ"ן, מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד אוגדת עזה, ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל ועוד.

במהלך מבצע צוק איתן הוא כיהן כראש אמ"ן, ובדו"ח על המערכה נמתחה עליו ביקורת, לפיה "לא פעל להקדשת המאמץ המודיעיני הראוי לאיום המנהרות מרצועת עזה". כוכבי ידוע בכישרון הציור שלו, שסייע לו בפיתוח רעיונות ותכניות מבצעיות.