"ת"א תפגע כפליים" (צילום: רויטרס, חדשות)
גדודי עז א-דין אל-קסאם | צילום: רויטרס, חדשות

בזמן שהירי לעבר דרום הארץ נמשך גם הבוקר (שלישי) וסיום הסבב הנוכחי מול חמאס בעזה לא נראה באופק, הפלגים הפלסטיניים ברצועה מאיימים להרחיב את טווח ירי הרקטות גם לעבר גוש דן. בחמאס מאותתים שבכוונתם להגיע להפסקת אש אך במקביל טוענים שיותר ממיליון ישראלים יצטרכו לשהות במקלטים אם התקיפות הישראליות יימשכו. בג'יהאד האסלאמי מזהירים מפני "הבלתי צפוי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחרי שיגור יותר מ-400 רקטות וטילים לעבר שטח ישראל מאז אתמול אחר הצהריים ותגובת צה"ל שתקף יותר מ-150 יעדים, בחמאס טוענים שהם נמצאים במגעים עם גורמים בינלאומיים בניסיון לרסן את התקיפות הישראליות אך במקביל מבהירים שאין בכוונתם להפסיק את הירי. לפי הזרוע הצבאית של הארגון, שפינה את רוב מפקדותיו מחשש לתקיפות, הכדור נמצא בידי ישראל.

"אנו מקיימים מגעים דחופים עם מדינות ערביות, מוסלמיות ומערביות ועם ארגונים בינלאומיים כדי לגנות ולרסן את ההסלמה הישראלית ולהפסיק את התוקפנות הנמשכת נגד עמנו ברצועת עזה ותקיפת אזרחים", נמסר בהודעה מטעם עיזת א-רישק, מבכירי חמאס שיושב מחוץ לעזה. מדובר בהודעה הראשונה הבוקר שמפרסמת הלשכה המדינית של הארגון ואיתות ברור לניסיון של חמאס להשיג הפסקת אש שישראל לא מעוניינת בה כרגע.

דובר גדודי עז א-דין אל-קסאם, אבו-עובידה, איים כי "מיליון ישראלים יצטרכו לשהות במקלטים, אם התקיפות הישראליות בעזה יימשכו". לדבריו, אשקלון היא רק ההתחלה ובקרוב מיליונים יהיו בטווח האש.

"התקיפות הישראליות כלפי בתי אזרחים חוצה את כל הקווים האדומים ושולחת מסר של הסלמה", אמר אבו-עובידה. "ברגעים אלו מתנהלים דיונים בחדר המבצעים המשותף, שנועדו לבחון האם בכוונתנו להרחיב את טווח האש ולהכניס מיליון ישראלים לטווח האש - הכול תלוי בישראל".

חמאס מאיים להרחיב את הירי (צילום: האתר הרשמי של חמאס, חדשות)
צילום: האתר הרשמי של חמאס, חדשות

בהודעה שהופצה דרך הרשתות החברתיות אמר אבו חמזה, דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי: "מה שאירע עד עתה נשאר בגבולות המוכרים של השיגורים, שלהם ישראל יכולה לצפות. בשעות הקרובות יגיע הבלתי צפוי. החלטתנו היא שמעבר לבאר שבע ולאשדוד יצטרכו להישאר ליד מקלטים".

תעמולת חמאס, היום (צילום: האתר הרשמי של חמאס, חדשות)
תעמולת חמאס, היום | צילום: האתר הרשמי של חמאס, חדשות

כנהוג בסבבי אלימות קשים, בחמאס הפיצו באתר הרשמי של הארגון מספר קריקטורות של תעמולה פסיכולוגית שמכוונת לעבר הציבור בישראל. באחת מהן מוצגת מפת ישראל תחת השם "פלסטין", ומתחת הכיתוב "כל הערים קרובות לעזה". בקריקטורה אחרת הוצגו אם ובנה ליד שלט שעליו כתוב "אשקלון" ואיור של מקלט עם לוגו של חיל האוויר.

"הצבא משתמש בעיר בפעולות האכזריות נגדנו ולכן אנחנו נגיב לכך", נכתב בקריקטורה. "מועדף להתרחק מן העיר ככל האפשר".

מד"א: עד כה נפגעו 55 בני אדם

במהלך הלילה הצליחו הרופאים בבית החולים שיבא לייצב את מצבה של אישה כבת 60 שנפצעה באורח אנוש מפגיעת רקטה בביתה באשקלון. מאז מצבה התייצב וכעת מוגדר קשה. באותה נפילה נהרג גבר בן 48 ורעייתו נפגעה גם היא באורח קשה.

חמאס מאיים להרחיב את הירי (צילום: האתר הרשמי של חמאס, חדשות)
צילום: האתר הרשמי של חמאס, חדשות

במגן דוד אדום מסרו כי מתחילת הירי אתמול בשעה 16:30 ועד הבוקר נפגעו 55 בני אדם באשקלון, שדרות ושער הנגב. עד כה נפצעו שלושה באורח קשה, בהם חייל שנפגע אתמול מרסיסים כתוצאה מפגיעת טיל נ"ט באוטובוס ושתי הנשים שנפצעו באשקלון.

עוד נפצע גבר בן 40 מאשקלון באורח בינוני ו-23 במצב קל שנפצעו מרסיסי זכוכיות, הדף, שאיפת עשן ונחבלו במהלך ריצה למרחבים מוגנים. 27 בני אדם לקו בחרדה. כלל הפצועים פונו לבתי החולים סורוקה (1 קשה, 2 חרדה) וברזילי (2 קשה, 1 בינוני, 23 קל ו-25 חרדה).