לקראת החרפת התגובה לירי הרקטות? ישראל החליטה הבוקר (שלישי) להשהות את המגעים עם המתווכים השונים לגבי הפסקת אש ברצועת עזה. המסר לחמאס הוא שכרגע אין מקום לדיבורים, אלא לפעולות התקפיות. לראשונה מאז החל סבב ההסלמה בדרום מתכנס בשעה זו הקבינט המדיני ביטחוני. הדיון, שנקבע בתחילה לשעה 16:00, הוקדם לשעה 9:00 בבוקר והוא מגיע אחרי שורה של התייעצויות שקיימו אתמול ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן, ביחד ולחוד, עם בכירי מערכת הביטחון ובכירי צה"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שרים בקבינט טענו הבוקר שלהערכתם, אין בכוונת נתניהו לדחוף בישיבה הנוכחית למבצע או עימות נרחב, אלא לעדכן את השרים ולאשר תכניות ברמה הטקטית, לעדכן על מוקדי הפגיעה בחמאס, ולאפשר "הוצאת קיטור משותפת". "ראש הממשלה לא רוצה עימות ואמר את זה בקולו, זה לא סוד מדינה", אמר שר בקבינט. "כמו בסבבים קודמים גם הפעם סביר שהוא רוצה לחלוק אתנו את האחריות".

אלא שבתוך החדר ולמרות האמירות המאחדות כלפי חוץ, כבר חודשים שישנה מחלוקת בין השרים. מטרת העל אמנם נותרה די אחידה - למצות את נתיב ההסדרה בתיווך מצרים והאו"ם, למעט ליברמן שסבור שאין טעם בהסדרה. עם זאת, גם שרים אחרים התחילו להשמיע בשבועות האחרונים אמירות שמרמזות שהאופן הסטטי שבו מתקבלות ההחלטות בקבינט צריך להשתנות לאור האירועים בשטח.

שר הביטחון ליברמן צפוי למשוך היום את הדיון לכדי הרחבת העימות והנחתת מכה קשה על חמאס גם במחיר עימות כולל, בניגוד גמור לעמדת ראש הממשלה נתניהו ומערכת הביטחון. "האירועים האחרונים קצת מחזקים את ליברמן כי הם לכאורה מבססים את הטענה שלו שעברנו את סף יכולת ההכלה", אומר שר בקבינט.

הוראות פיקוד העורף לתושבים (צילום: החדשות)
הוראות פיקוד העורף | צילום: החדשות

"להערכתי יש פוטנציאל גדול לחילוקי דעות כי לרוב השרים ברור שאין שום טעם בפעולה בתוך עזה כשאין למי לתת אותה אחר כך", הוסיף השר. "ההנחה של רובנו לא השתנתה: צריך להנחית מכה קשה אבל לא לשבור את הכלים. נשמע את צה"ל ואת התכניות שלו להמשך אבל להגיד עכשיו שצריך לשבור את הכלים זה פשוט לפעול בפופוליזם".

תקיפת מטרות חמאס ברצועת עזה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

במקביל, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולי מלאדנוב וראש המודיעין המצרי אחמש עבד אלחאלק מנסים להעביר מסרים בין הצדדים ולהביא לרגיעה. מלאדנוב צייץ אמש בחשבון הטוויטר שלו: "עזה כפסע מהידרדרות. ההסלמה של 24 השעות האחרונות מסוכנת באופן קיצוני ומיותרת. הרקטות חייבת להיפסק ועל כולם להפגין איפוק".