מפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה, אל"מ אבי רוזנפלד נפגש הבוקר (שבת) עם תושבי נתיב העשרה ועונה לשאלות הרבות המופנות אליו. המפגש מתקיים על רקע חדירת הפלסטיני אתמול מרצועת עזה לשטחי המושב והצתת החממה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תושבי המושב סיפרו שהקצין הבכיר סיפר שהצבא יחקור את התקרית הקשה ויסיק את המסקנות המבצעיות. מפקד החטיבה טען גם שבכל שלב לא נשקפה סכנה לתושבים: מישהו שרץ מהגדר לחממות - זה כמה דקות. אם היו מזהים שהוא חמוש היו מורידים אותו".

לאחר השיחה סיפרו התושבים שהקצין היה קשוב לשאלות ולטענות של התושבים, בעיקר בדבר חוסר העדכון לתושבים. עם זאת, לטענתם, השיחה עם הקצין הייתה שיחה קשה במהלכה גם סיפר על הבעיות שבמקום: "יש בעיה שמדובר בגדר אינדקטיבית - אין אפשרות לסגור את הגדר באופן הרמטי".

במקביל, צה"ל פרסם היום את ממצאי התחקיר הראשוני לתקרית אתמול. מהתחקיר עולה כי תצפיות של צה"ל זיהו את החשוד עוד בטרם חצה את גדר המערכת וכוחות רבים הוזנקו למקום. הכוחות ביצעו סריקות ועצרו את החשוד, כשהוא לא חמוש, במרחק של כקילומטר מהמושב. למרות הודעת דובר צה"ל, תושבים במקום סיפרו היום, כי הפלסטיני הגיע עד למרחק של עשרות מטרים בודדים מבתי התושבים.

"אין אפשרות לסגור את הגדר הרמטית" (צילום: מעיין שנאור, חדשות)
"אין אפשרות לסגור את הגדר הרמטית" | צילום: מעיין שנאור, חדשות

אתמול הביעו תושבי נתיב העשרה זעם רב כלפי הממשלה בעקבות תקרית חדירת הפלסטיני מרצועת עזה. החשוד הקפיץ את כל הגזרה, הצית חממה סמוך למושב וגרם לנזק כבד. רק כעבור דקות ארוכות הוא נתפס על-ידי כוחות הביטחון. כשברקע המגעים שמנהלת הממשלה להסדרה עם חמאס, התושבים נאלצו לציין שבת נוספת של להבות ופחד.

"אם זאת הסדרה אז זה פשוט בושה", אמרה מעיין פולד, תושבת נתיב העשרה. "שוב ערב שישי נהרס לנו. חוצה שחדר לשטחנו, הקפצת כיתת כוננות וכוחות, הגיע עד לפתח החממות שלנו והצית חממה. נזק גדול וכאב לב עוד יותר גדול".

"שוב ערב שישי נהרס לנו" (צילום: ביטחון נתיב העשרה, חדשות)
"שוב ערב שישי נהרס לנו" | צילום: ביטחון נתיב העשרה, חדשות

יפעת, תושבת המושב, אמרה כי לדעתה "רק אסון יביא פתרון" ארוך טווח מול עזה. "חדירה כזו והצתה בזמן שהממשלה אוטוטו חותמת על הסכם הסדרה מביאה אותי למסקנה שהפכנו למעבדת הניסוי והטעיה של הממשלה והקבינט".

תיעוד השריפה בליל שישי (צילום: ביטחון נתיב העשרה, חדשות)
הפלסטיני הועבר לחקירת שב"כ | צילום: ביטחון נתיב העשרה, חדשות

סמוך לשעה 19:30 הוקפצו כיתות הכוננות בעוטף עזה בעקבות דיווח על פלסטיני שחצה את גדר הגבול בצפון רצועת עזה. הפלסטיני הצליח להתקדם לעומק של כמה מאות מטרים בתוך שטח ישראל והגיע לנתיב העשרה, שם הספיק להצית חממה עד שנעצר על-ידי כוחות הביטחון. לא היו נפגעים אך נזק כבד נגרם למספר חממות באזור. החשוד הועבר לחקירת שב"כ.

1044985 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מוקדם יותר דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על הרוג וכ-37 פצועים בעימותים עם כוחות צה"ל סמוך לגדר הגבול. כעשרת אלפים מפגינים השתתפו ב"צעדת השיבה" השבועית ועימותים התפתחו בחמישה מוקדים שונים לאורך הגדר. לפי הפלסטינים, בין הפצועים היו שישה ילדים ותשע נשים.

חלק מהמפגינים השליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל. לאורך הצהריים נעשו מספר ניסיונות לחבל בגדר, אך בצבא הבהירו שלא זוהתה חצייה לתוך שטח ישראל.

קבוצת מפגינים השליכה אבנים לעבר שיירת השגריר הקטרי שהגיע לאזור שעות אחרי שמדינתו העבירה 15 מיליון דולרים במזומן לתוך עזה. להפגנות הגיע גם מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר שהכחיש את קיום המגעים לרגיעה עם ישראל.

"אין שום הסכמים עם הכיבוש. אנחנו מגיעים להבנות עם אחינו ממצרים ומקטר והנציגים של האו"ם", אמר סינוואר. "הגדר הזו, גדר המצור, גדר הכלא שסובבת אותנו 12 שנים - החלה ליפול ולהתפורר. בעזרת אללה היא תיפול בגדול".