התקיפות האוויריות של צה"ל בעזה נמשכות מצפון הרצועה ועד לדרומה, כשבמקביל הפלסטינים ממשיכים בשיגורי מטחי הרקטות לשטח ישראל - אחת מהן התפוצצה סמוך לבית מגורים במועצה האזורית חוף אשקלון, לא היו נפגעים. בינתיים, לאחר כ-6 שעות, הסתיימה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס בקריה בתל אביב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרקטה שפגעה במבנה חוף אשקלון שוגרה במטח שנורה לעוטף עזה סמוך לשעה 15:05, והיא פגעה ישירות בממ"ד של הבית. קודם לכן אותרה רקטה שלא התפוצצה בחצר גן ילדים ביישוב במועצה האזורית אשכול. נפל הרקטה אותר על ידי הגננת שיצאה לחצר, הרחיקה את הילדים מהמקום ודיווחה מיידית לרכז הביטחון של היישוב. במקביל כוחות צה"ל מתגברים בשעות האחרונות את האבטחה ביישובי עוטף עזה.

בחמאס הכחישו נמרצות את הדיווחים שנפוצו ברצועה על הפסקת אש שהושגה כביכול מול ישראל בתיווך מצרים וגורמים בינלאומיים נוספים. "אין כל חדש בעניין המאמצים להפסקת אש", הבהיר איסמעיל רדואן בהצהרה רשמית שפרסם. "ברגע שישראל תפסיק לתקוף אנו נפסיק את השיגורים".

ההפצצות הנרחבות של חיל האוויר החלו אתמול עם שיגור טיל לעבר אוטובוס ונמשכות כל העת ברחבי הרצועה. עד כה הן גבו מחמאס בעיקר מחירים סמליים, כמו מפקדות ומתקנים, דוגמת "אל-אקצא", תחנת הטלוויזיה של חמאס שהופצצה אתמול בלילה. קולות שיוצאים מתוך הרצועה מבטאים תחושה של מיצוי בקרב חמאס מסבב האלימות האחרון. בישראל עם זאת, הדברים נראים אחרת.

במקביל לכינוס המיוחד של הקבינט, גורם בכיר בחיל האוויר התייחס מוקדם יותר היום להסלמה ולפעילות של צה"ל ביממה האחרונה בגזרה. "מצד אחד אנחנו פועלים בזהירות, מצד שני אנחנו כן פוגעים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי באופן משמעותי", אמר הבכיר. "אנחנו לא תוקפים אזרחים, אנחנו פוגעים בחמאס".

חלון גן הילדים שנפגע, היום (צילום: הלל מאיר/TPS, חדשות)
חלון גן הילדים שנפגע, היום | צילום: הלל מאיר/TPS, חדשות

הבכיר הוסיף כי חיל האוויר מנהל מספר מבצעים גדולים ברצועת עזה: "אנחנו עוסקים בהתקפה משמעותית על חמאס והג'יהאד האסלאמי, בשונה מבעבר, הן בהיבט של כמות המטרות והן מבחינת האיכות שלהן. אנחנו תוקפים מבנים בני 6-7 קומות בלב העיר עזה, אלו מטרות שהן בעלות חשיבות רבה לחמאס ולג'יהאד".

עוד הוסיף הבכיר: "זה מייצר אפקט על הצד השני, רואים את זה גם במודיעין. השמדת בניינים שלמים בתוך שכונות אזרחיות זה אתגר גדול, בנינו לשם כך יכולת שמאפשרת לפנות את האוכלוסייה עם ירי מקדים - הקש בגג, ואז פגיעה והפלה של המבנים".

תושבי עזה: "איפה העולם הערבי?"

תושבי הרצועה מתקשים להתמודד עם מראות ההרס הנרחב סביבם לאחר המתקפות של חיל האוויר, שמוגדרות בתקשורת הערבית כאינטנסיביות ביותר מאז מבצע "צוק איתן" ב-2014. את התסכול והבקשות שלהם הם מפנים לאנשי האו"ם, לארגוני הסיוע, למצרים ולקטר - והתחושה בקרב התושבים היא שהם נשכחו ושלעולם, גם לא לזה הערבי - לא אכפת מהם יותר.

ההרס בעזה (צילום: חדשות)
ההרס בעזה | צילום: חדשות

"הישראלים שיגרו טילי אזהרה ואז הגיעו הטילים", שחזר עבאל קארם אבו לאבן, תושב עזה שסיפר על היממה הסוערת בעיר. "מאוד נבהלנו. ראינו שהמטרה שלהם הוא המלון - מלון אל-עמאל. אחרי ההפצצות התחילו המתקפות של ה-F-16". המלון, שנמצא במחנה הפליטים שאטי, הוסב לפי הדיווחים למבנה ששימש חמאס. המבנה בן 4 קומות נהרס כליל.

ההרס בעזה בעקבות תקיפות צה"ל (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

"אני שואל - מה בנוגע לאזרחים? לזכויות האדם ברצועה?, איפה העולם? איפה העולם הערבי? תראו מה קורה בעזה", הוא הוסיף. ברצועה ספרו עד כה היום כעשרה הרוגים, עשרות נוספים קיבלו טיפול בבתי החולים.

"קושי בפינוי מהיר ויעיל מאתרי הרס" (צילום: רויטרס, חדשות)
הפגיעה הישירה בבית באשקלון | צילום: רויטרס, חדשות
פגיעת רקטה שנורתה מעזה בבית באשקלון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות