בסיס צבאי, ארכיון (צילום: FLASH 90, הדס פרוש, חדשות)
בסיס צבאי, ארכיון | צילום: FLASH 90, הדס פרוש, חדשות

כיצד יגיבו הח"כים לאזהרה החמורה של נציב קבילות החיילים? אמש (רביעי) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית המכתב של אלוף במיל' יצחק בריק שפנה לוועדת החוץ והביטחון בכנסת וטען שמפקדי צה"ל הבכירים לא אומרים את האמת לגבי המוכנות הצבאית. הבוקר, בתגובה לפרסום, דרשה יו"ר סיעת הבית היהודי לבחון את טענותיו - ולקיים ביקורות פתע בבסיסים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ח"כ שולי מועלם רפאלי, שמכהנת כחברה בוועדת חוץ וביטחון, פנתה הבוקר ליו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר ודרשה שהוועדה תערוך סיורי פתע בבסיסי צה"ל כדי לבחון את המוכנות. "יש לקוות שדבריו אינם נכונים, אחרת יש לתהות אם העובדה שישראל נמנעה מביצוע מבצע רחב בעזה קשורה לליקויים עליהם הצביע", אמרה בתגובה למכתבו של בריק.

עוד הוסיפה ח"כ מועלם-רפאלי: "נציב קבילות החיילים יצחק בריק מעלה בפנינו טענות חמורות בדבר מוכנותם וכשירותם של הימח"ים, מחסור בכוח אדם ומעל הכל כי קצינים בכירים בצה"ל מדווחים במודע דברים שאינם נכונים אלינו, חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. לאור זאת, חובה עלינו לבדוק את הדברים לעומקם". לדבריה, ביקורי הפתע בבסיסים יאפשרו לבחון את טענותיו של בריק ולדרוש את תיקון הליקויים, "בין היתר גם אם מדובר במסקנות אישיות כלפי קצינים שמסרו במודע דיווחים שגויים" (ההדגשה במקור).

ביקורת על התרבות הארגונית (צילום: החדשות)
יצחק בריק, ארכיון | צילום: החדשות

נציב קבילות החיילים היוצא, האלוף במיל' יצחק בריק, פנה לוועדת חוץ וביטחון בכנסת וקרא להם לרדת לשטח ולשמוע את האמת מהנגדים על המצב בימ"חים. "המפקדים מפחדים לספר את האמת, אצל חלקם הפה והלב אינם שווים", טען בריק - שדיווח לכנסת על מחסור קריטי של כוח אדם ואחסון לקוי של טנקים ונגמ"שים. "המשרתים שעימם שוחחתי העלו לפניי בעיות קשות, אלו נוסף לאמירות חמורות כלפי הפיקוד הבכיר, במחאה על המתרחש בימ"חים", אמר.

"את שאני מציג לפניכם כאן, לא תשמעו מן הפיקוד הבכיר בצה"ל", כתב בריק. "אצל רבים מן המפקדים, לא די בכך שחלקם אינו מודע, אלא אף אלו המודעים – חוששים לספר, להעלות ולהציף, שמא יבולע להם – ובעיקר אינם רוצים לעמוד למול הביקורת שתעלה ותדרוש לדעת, ובצדק – היכן היו? מדוע לא הפכו שולחנות, ונלחמו – על נושאים מכריעים לביטחון ישראל? לדאבוני כי רב, בכל עשור כהונתי כנציב קבילות החיילים ובפרט בשלושת השנים האחרונות, אני מוצא כי אצל חלק ממפקדי צה"ל – הפה והלב, אינם שווים".

חברת הכנסת שולי מועלם (צילום: פלאש 90, חדשות)
ח"כ מועלם רפאלי | צילום: פלאש 90, חדשות

עוד טען בריק במכתבו: "האמירות והזעקות שאני מרבה לשמוע מפי הנגדים והקצינים ביחידות מחסני החירום מציגים לפניי תמונה קשה על מצב מוכנות הימ"חים. אני ממליץ ואף מפציר בכם – רדו אל השטח. שוחחו עם משרתי הקבע. אפשרו להם להציג לכם את המתרחש בימ"חים, להעלות בפניכם בעיות וקשיים. לא מפקדי האוגדות, החטיבות והגדודים הם אלו מהם תלמדו את המצב האמיתי ששורר בשטח. את המצב עליכם ללמוד מאלו שזו שגרת חייהם, הנגדים – הם אלו המכירים את המצב טוב מכולם, ומהם יש ללמוד, ואותם יש לשמוע – אמירותיהם הן אמירות יודעי דבר, והן האמת".

לטענת מבקר מערכת הביטחון, "בצה"ל כיום קיימים פערים עצומים בתחומים רבים, והמובהק שבהם – הפער בכוח האדם אל מול המשימות, הוא 'הקש ששבר את גב הגמל'. תר"ש 'גדעון' בחזונה ייעדה לצבא קטן ואיכותי, כשבפועל הגיעה למשברים בכוח האדם שפוגעים ביכולתו של צה"ל לבצע את משימותיו באופן מיטבי. 'פלסטרים' למיניהם, אינם הפתרון. הפערים מולם אנו ניצבים היום מחייבים עבודה מעמיקה, ותיקון מן היסוד – כשעל כתפיי הרמטכ"ל החדש תהיה מונחת המשימה".

מדובר צה"ל נמסר אמש בתגובה: "המסמך לא מוכר והרמטכ"ל הנחה לבדיקה מקיפה של מוכנות צה"ל על ידי צוות בראשות מבקר צה"ל, תא"ל אילן הררי. כמו כן לאחרונה ביקרו חברי ועדת החוץ והביטחון ביחידות צה"ל ובימ"חים השונים בבדיקת מוכנות צה"ל".