הרמטכ"ל בהערכת מצב (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הרמטכ"ל בהערכת מצב | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בחודשים האחרונים עמדה ישראל בפני יציאה למבצע צבאי בעזה, אבל שאלת המוכנות של צה"ל למבצע עולה שוב - הפעם מצידו של אחד האנשים שתפקידם לבקר את מערכת הביטחון. הערב (רביעי) פורסמה לראשונה במהדורה המרכזית האזהרה החריפה של נציב קבילות החיילים, שפנה לחברי הכנסת וטען שמפקדי צה"ל הבכירים פשוט לא אומרים להם את האמת לגבי המוכנות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נציב קבילות החיילים היוצא, האלוף במיל' יצחק בריק, פנה לוועדת חוץ וביטחון בכנסת וקרא להם לרדת לשטח ולשמוע את האמת מהנגדים על המצב בימ"חים. "המפקדים מפחדים לספר את האמת, אצל חלקם הפה והלב אינם שווים", טען בריק - שדיווח לכנסת על מחסור קריטי של כוח אדם ואחסון לקוי של טנקים ונגמ"שים. "המשרתים שעימם שוחחתי העלו לפניי בעיות קשות, אלו נוסף לאמירות חמורות כלפי הפיקוד הבכיר, במחאה על המתרחש בימ"חים", אמר.

"את שאני מציג לפניכם כאן, לא תשמעו מן הפיקוד הבכיר בצה"ל", כתב בריק. "אצל רבים מן המפקדים, לא די בכך שחלקם אינו מודע, אלא אף אלו המודעים – חוששים לספר, להעלות ולהציף, שמא יבולע להם – ובעיקר אינם רוצים לעמוד למול הביקורת שתעלה ותדרוש לדעת, ובצדק – היכן היו? מדוע לא הפכו שולחנות, ונלחמו – על נושאים מכריעים לביטחון ישראל? לדאבוני כי רב, בכל עשור כהונתי כנציב קבילות החיילים ובפרט בשלושת השנים האחרונות, אני מוצא כי אצל חלק ממפקדי צה"ל – הפה והלב, אינם שווים".

ביקורת על התרבות הארגונית (צילום: החדשות)
יצחק בריק, ארכיון | צילום: החדשות

עוד טען בריק במכתבו: "האמירות והזעקות שאני מרבה לשמוע מפי הנגדים והקצינים ביחידות מחסני החירום מציגים לפניי תמונה קשה על מצב מוכנות הימ"חים. אני ממליץ ואף מפציר בכם – רדו אל השטח. שוחחו עם משרתי הקבע. אפשרו להם להציג לכם את המתרחש בימ"חים, להעלות בפניכם בעיות וקשיים. לא מפקדי האוגדות, החטיבות והגדודים הם אלו מהם תלמדו את המצב האמיתי ששורר בשטח. את המצב עליכם ללמוד מאלו שזו שגרת חייהם, הנגדים – הם אלו המכירים את המצב טוב מכולם, ומהם יש ללמוד, ואותם יש לשמוע – אמירותיהם הן אמירות יודעי דבר, והן האמת".

נתניהו בוועדת חוץ וביטחון, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
נתניהו בוועדת חוץ וביטחון, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

לטענת מבקר מערכת הביטחון, "בצה"ל כיום קיימים פערים עצומים בתחומים רבים, והמובהק שבהם – הפער בכוח האדם אל מול המשימות, הוא 'הקש ששבר את גב הגמל'. תר"ש 'גדעון' בחזונה ייעדה לצבא קטן ואיכותי, כשבפועל הגיעה למשברים בכוח האדם שפוגעים ביכולתו של צה"ל לבצע את משימותיו באופן מיטבי. 'פלסטרים' למיניהם, אינם הפתרון. הפערים מולם אנו ניצבים היום מחייבים עבודה מעמיקה, ותיקון מן היסוד – כשעל כתפיי הרמטכ"ל החדש תהיה מונחת המשימה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המסמך לא מוכר והרמטכ"ל הנחה לבדיקה מקיפה של מוכנות צה"ל על ידי צוות בראשות מבקר צה"ל, תא"ל אילן הררי. כמו כן לאחרונה ביקרו חברי ועדת החוץ והביטחון ביחידות צה"ל ובימ"חים השונים בבדיקת מוכנות צה"ל".