כבר למעלה מחודש שצה"ל פועל בגבול הצפוני נגד מנהרות חיזבאללה, אך בינתיים בגבול הדרומי של ישראל, מאות תושבים בשדרות שומעים רעשים מוזרים. ביום ובלילה, גם בשישי ובשבת, חוששים שמדובר במנהרה שנחפרת בבטן האדמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זה לא ממש תרחיש מופרך, מנהרה לכיוון שדרות, העיר שנמצאת פחות מק"מ מגבול עזה, והערב אנחנו מפרסמים שבאוגדת עזה בודקים את התלונות בגלל תלונות של תושבים. "זה כמו הד כזה, אתה מרגיש שזה מרוחק אבל אתה שומע דפיקות של פטיש", סיפרה תושבת שדרות. "אני ממש מפחדת אני מנסה להאמין שזה לא באמת זה. אבל ממש מפחיד".

כוחות צה
סריקות בשדרות בעקבות הפרסום, הערב | צילום: חדשות

"זה היה ב-9 בערב, הילד התעורר וכולם התחילו לכתוב בקבוצה של הוואטסאפ מה זה הרעשים האלה"", סיפרה אולגה נפתלייב, תושבת שדרות. "עזה זה ממש פה, בית חנון נמצאת 800 מטר אווירי. מה זה מבחינתם לחפור מנהרה של 800 מטר. זה פחות מקילומטר", הוסיף ניר וקנין, גם הוא תושב העיר.

הסריקות לאחר דיווחי התושבים (צילום: חדשות)
הסריקות לאחר דיווחי התושבים | צילום: חדשות

מאז צוק איתן איתר צה"ל 15 מנהרות חמאס שנחפרו לשטח ישראל. גם לפני, התלוננו התושבים בעוטף על רעשים דומים ובסופו של דבר התגלו יותר מ-30 מנהרות. גם אז, שדרות הייתה היעד המרכזי של יחידת המנהרות של חמאס, פיגוע מיקוח בעיר שהיא גם סמל.

האזינו לרעשי הנקישות (צילום: החדשות‎)
"שומעים קולות חפירה", תושב שדרות | צילום: החדשות‎

בינתיים המאמצים לבניית המכשול שאמורים למנוע חדירה דרך מנהרה בגבול הרצועה נמשכים כל העת. התושבים מצדם מקווים שיקבלו תשובות במהרה כדי לשלול או לאמת את החשש.

תגובת דובר צה"ל: "במקרה המדובר נשלח צוות מקצועי ייעודי לבדיקת הטענות, ועד כה לא עלו ממצאים המעידים על חפירת מנהרה במרחב. צה"ל ימשיך לבדוק לעומק כל פנייה שתגיע, זאת במקביל להמשך בניית המכשול התת קרקעי ומאמצים טכנולוגיים ומודיעיניים שהביאו לחשיפתן ונטרולן של מנהרות רבות עד כה". בצה"ל מסרו שיגיעו לגזרה עוד הערב על מנת לבדוק את טענות התושבים.

מעיריית שדרות נמסר: "ראשית, אנחנו מודים לתושבים על ערנותם ופנייתם הן אלינו והן לצבא. כל פניה שמגיעה נבדקת ביסודיות ואנו בקשר מתמיד עם האוגדה כדי לוודא שהדברים אכן נבדקים. למיטב הבנתנו שלוש מתוך ארבע פניות נבדקו ונשלל דבר קיומה של מנהרה. פניה רביעית נבדקת ממש ברגעים אלה. חשוב להדגיש שאין מנהרה שחדרה משטח רצועת עזה לעיר שדרות. העיר ממשיכה בחיי השגרה מלאי הפעילות שלה. כל תושב ששומע רעשים שאינם שגרתיים מוזמן לפנות אלינו או לצה"ל ואנו מבטיחים שפנייתו תטופל ביסודיות".