אירוע חריג בגבול הדרום: פלסטיני חצה הערב (שישי) את גדר הגבול בצפון רצועת עזה והצליח לעבור דרך של כמה מאות מטרים בתוך שטח ישראל עד שלבסוף נעצר על-ידי כוחות הביטחון באחד מיישובי עוטף עזה. בצה"ל מסרו כי תחקיר ראשוני העלה כי החשוד הספיק להצית חממה באזור לפני שנתפס. לא היו נפגעים אך נזק כבד נגרם למספר חממות. החשוד הועבר לחקירת שב"כ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הפלסטיני נעצר סמוך לנתיב העשרה אחרי מרדף שנמשך דקות ארוכות במהלכן הוקפצו מספר כיתות כוננות ביישובים הסמוכים. תחילה חשבו שהפלסטיני הצליח להצית חממה אך בהמשך צה"ל הודיע שהשרפה נגרמה כתוצאה מפצצת תאורה שנורתה על-ידי הכוחות באזור. רק לאחר מכן צה"ל חזר בו ומסר כי החשוד הוא שאחראי להצתה.

שריפה בחממה בעוטף עזה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
חממה שעלתה באש בעוטף עזה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מוקדם יותר דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על הרוג וכ-50 פצועים בעימותים עם כוחות צה"ל סמוך לגדר הגבול עם עזה. כעשרת אלפים מפגינים השתתפו ב"צעדת השיבה" השבועית ועימותים התפתחו בחמישה מוקדים שונים לאורך הגדר.

חלק מהמפגינים השליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל. לאורך הצהריים נעשו מספר ניסיונות לחבל בגדר, אך בצבא מבהירים שלא זוהתה חצייה לתוך שטח ישראל.

קבוצת מפגינים השליכה אבנים לעבר שיירת השגריר הקטרי שהגיע לאזור שעות אחרי שמדינתו העבירה 15 מיליון דולרים במזומן לתוך עזה. להפגנות הגיע גם מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר שהכחיש את קיום המגעים לרגיעה עם ישראל.

"אין שום הסכמים עם הכיבוש. אנחנו מגיעים להבנות עם אחינו ממצרים ומקטר והנציגים של האו"ם", אמר סינוואר. "הגדר הזו, גדר המצור, גדר הכלא שסובבת אותנו 12 שנים - החלה ליפול ולהתפורר. בעזרת אללה היא תיפול בגדול".

כסף קטרי, ארכיון (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

כאמור הבוקר הועברו לעזה 15 מיליון דולרים, כסף קטרי, לטובת תשלום משכורות לפקידי חמאס בעזה. על העברת הכסף הקטרי למימון המשכורות ברצועת עזה נחשף בחדשות סוף השבוע עם דנה ויס.

במספר מזוודות שהועמסו על רכב משוריין הגיע הכסף הקטרי לרצועת עזה, על רקע הדיווחים המתגברים על סיכומים בדרך להסדרה בין ישראל לחמאס. הכסף שהגיע במזומן הועבר תיחלה דרך מעבר אלבני שבגבול עם ירדן, ולאחר מכן נכנסו לשטח רצועת עזה דרך מעבר ארז.

הכסף הקטרי ברצועה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
המשכורת שהועברה לחמאס | צילום: רויטרס, חדשות

בישראל קיים חשש שהכסף הקטרי ישמש לתפעול מערך הטרור של ארגון חמאס. לפי גורם ישראלי, הכסף מיועד לחלוקה על פי רשימות שנבדקו בישראל בתהליך מוסכם שגיבשו גורמי התיווך. אם תהיה חריגה מהרשימה, התהליך צפוי להיפסק. העברת הכסף גובשה לאחר שאבו מאזן סרב לשלם את משכורות הפקידים בעזה.