עימותים סמוך לכפר קוסרא, בפעם השנייה תוך פחות משבוע: ימים ספורים לאחר התקרית הקטלנית סמוך לכפר שבשומרון, מתנחלים מהאזור ופעילי "עוצמה יהודית" שבו לסיור היום (שני) באזור המערה בה התחבאו הנערים שהותקפו על ידי פלסטינים וחולצו. במקום פרצו היום עימותים, והפלסטינים מדווחים על הרוג מירי סבאזור שהצ"ל הכריז עליו - עוד לפני התקרית - כשטח צבאי סגור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפלסטינים באזור יידו אבנים ואף דרדרו סלע לעבר קבוצת המטיילים, שלוותה בחיילים. מצה"ל נמסר כי כ-50 פלסטינים משתתפים בהפרת הסדר האלימה, וחלקם אף השליכו צמיגים בוערים לעבר כוחות הביטחון.

"כוחות צה"ל, מג"ב ומשטרת ישראל פועלים לפיזור ההתקהלות. מוכרת טענה על פציעת פלסטיני אשר פונה לקבלת טיפול רפואי, הנושא יתוחקר", נמסר מצה"ל.

עוד הדגישו בדובר צה"ל כי "צה"ל הכריז שטח צבאי סגור משיקולים מבצעיים סמוך ליישוב מגדלים. באזור מתקיימת כעת התקהלות של מתיישבים. כל פעילות בשטח האמור מחייבת אישור צה"ל".

"נעדכן את הצבא אך לא נבקש אישור"

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" דווח כי צעיר נהרג מירי "הכוחות הישראליים". חבר בוועדת הכפר סיפר כי מדובר בצעיר שנפצע בגבו מאש חיה במהלך העימותים: עוד דווח כי מספר תושבים בכפר קוסרא נפגעו משאיפת עשן במהלך העימותים.

בסוכנות הידיעות "מען" נטען כי הנפגע הוא אחמד פייאז חסן בן ה-24 מהכפר: הוא פונה לבית החולים רפידיה במצב קשה ושם לפי דיווחים נקבע מותו.

מארגון בצלם נמסר: "קיבלנו דיווח על פלסטיני הרוג לאחר שקבוצה גדולה של מתנחלים וצבא נכנסו לקוסרא בכמה מוקדים, יש עימותים במקום".

20 פלסטינים נעצרו בשל האירוע
העימותים סמוך לקוסרא, היום | צילום:

בצה"ל הבהירו הבוקר כי בעקבות האירוע בשבוע שעבר הוחלט להכריז על אזור השטחים הפתוחים הסמוכים לכפר קוסרא כשטח צבאי סגור, וכפועל יוצא מכך הורו לחסום את כניסתם של המטיילים הבוקר. למרות זאת, החיילים תועדו מלווים את המטיילים.

"לא חוששים וגם לא צריכים אישורים לטיול בארץ ישראל", נמסר מקבוצת המתנחלים על ידי עו"ד איתמר בן גביר. "בעקבות הלינץ' שבוצע בילדים בשבוע שעבר ליד הכפר קוסרא, והודעת דו"ץ לפיה כל טיול ביהודה ושומרון זקוק לאישור, נערוך טיול היום למערה בה הוחבאו הילדים".

"נעדכן את הצבא אך לא נבקש אישור", הוסיפו. "נעמוד על מחדלי הצבא באירוע. נפגין נוכחות יהודית במקום, ונבהיר לכולם שהאזור יהפוך ליעד מועדף לטיולים". המארגנים תכננו להיפגש בצומת מגדלים ומשם לצאת לאזור התקרית. 

"לו היה מדובר בפעילי ימין שמדרדרים סלעים לעבר קבוצת ערבים המשטרה הייתה מבצעת מעצרים רבים אבל כשמדובר בחיי יהודים המשטרה מגלה אוזלת יד מדהימה", הוסיף איתמר בן גביר. "אנחנו לא בתקופת המנדט הבריטי ולא צריכים לבקש אישורים כדי לטייל בארץ ישראל. על הצבא לאבטח טיולים ולא למנוע את קיומם".