חשיפת מנהרת טרור בעזה, ארכיון
המנהרה שנחשפה השבוע | צילום: דובר צה"ל

שיחת הרגעה לתושבי הדרום: לפני יומיים נפגש מפקד החטיבה הדרומית של אוגדת עזה, אלוף משנה קובי הלר, עם תושבי קיבוץ נירים, שם אותרה ונוטרלה מנהרת טרור מרצועת עזה. הוא ניסה להרגיע אותם ואמר להם: סביר להניח שיש מנהרות נוספות, נמצא ונשמיד אותן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עוד הסביר הלר כי שני הצדדים לא מעוניינים בהסלמה בעת הנוכחית, אך כי מדובר בכדור שלג, וכי לא כולם רציונליים בצד השני, ולכן לא ברור איך זה יתפתח.

מסרים של הרגעה מעבירים גם מישראל לכיוון החמאס, באמצעות מתווכים, תוך מאמץ להוריד את גובה הלהבות במרחב הזה. מחר צופים במערכת הביטחון ניסיונות לשלוח מפגינים ולקיים הפרות סדר ביהודה ושומרון, ברצועה ובהר הבית בירושלים. בצה"ל ובמשטרה מתגברים את הכוחות, ויש מאמץ לא לייצר נפגעים בצד השני ולהעביר מסר שישראל לא רוצה עימות.

ארכיון
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

במערכת הביטחון רואים בימים האחרונים דינמיקה של הסלמה. השטח סובל מחוסר יציבות בשל שורה של אירועים - ובראשם ההכרזה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ירושלים, תהליך השלום התקוע, המצב הכלכלי ברצועת עזה וחוסר השליטה על הארגונים הסוררים שאחראים על הירי בימים האחרונים.

חמאס לא מעוניין במלחמה כוללת בנקודת הזמן הזו. עם זאת, הוא לא יכול לעמוד מנגד בזמן שהוא רואה את התסיסה ברחוב הפלסטיני אל מול ההכרזה של טראמפ. לכן יש ניסיונות מתמשכים של הארגון לנתב את המחאה לשטחי יהודה ושומרון, ולשמר במידת מה את ההפגנות בגדר הרצועה.

חמאס מתכונן למערכה

לישראל יש בטן מלאה על חמאס, שלטענתה מאפשר לארגונים הסוררים "לשחרר קיטור". אמנם הוא מבצע מעצרים אבל הוא יכול הרבה יותר מזה. החשש הוא שהמצב המתוח יוביל את שני הצדדים למצב של חישוב מוטעה, בו כל צד לא יבין נכון את מהלכי השני ותתפתח מערכה כוללת.

הפרות סדר אחרי הכרזת טראמפ
הפרות סדר אחרי הכרזת טראמפ | צילום: Sky News

בישראל רואים את החמאס כשהוא מתכונן למערכה. מערכים שונים בארגון מגבירים את הכוננות מחשש מהכוונות של ישראל. במקביל מצרים לא עושה מספיק על מנת להרגיע את השטח למרות היכולת שלה להיות שותפה דומיננטית בתהליך ההרגעה.

בינתיים חמאס משקיע מאמצים גדולים מאוד כדי לשחזר את ההפגנות מהשבוע שעבר גם מחר. בארגון חושבים שההפגנות ביום שישי האחרון לא היו משמעותיות מספיק ולכן הם פועלים ברשתות החברתיות ובאמצעים אחרים כדי להוציא מספר גדול ככל האפשר של אנשים לרחובות.