לאחר שפרסם היום דובר צה"ל כי אמש הושמדה מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל מרצועת עזה, התייחס היום (ראשון) גם מפקד פיקוד דרום להריסת המנהרה - ושיגר מסר של האזהרה לחמאס ולארגוני הטרור בעזה. "הזהרתי בעבר ואני מזהיר שוב את האויב: כל מי שיורד ושוהה במנהרה מסכן את עצמו", אמר מפקד פיקדום הדרום האלוף אייל זמיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לאחר שכוחותינו סיימו פעילות בעומק המנהרה, השמדנו את המנהרה והיא אינה מהווה איום", אמר היום האלוף זמיר. "המנהרה שחודרת לטווח של מאות מטרים מהגבול הינה של ארגון הטרור חמאס. חמאס מפר באופן שיטתי את ריבונות ישראל, מדרדר את האזור להסלמה ופוגע בראש ובראשונה בתושבי ברצועה".

עוד הזהיר האלוף זמיר את ארגוני הטרור, ואמר כי מנהרות הטרור הן מלכודת מוות עבור פעיליהם. "גילוי מנהרת הטרור הינו חלק ממאמץ שיטתי מתמשך ומתקדם של פיקוד הדרום", הסביר. "בשילוב טכנולוגיה מתקדמת ופורצת דרך אנחנו מפעילים מגוון רחב של יכולות ושיטות, גלויות וחשאיות, מעל ומתחת לקרקע, לסיכול פרויקט המנהרות של חמאס ושאר ארגוני הטרור בעזה. פקידו דרום ערוך לכל תרחיש: כל מנהרה שתיחשף תושמד. לא נהסס לפעול על מנת להגן על אזרחי ישראל ותושבי עוטף עזה".

חשיפת מנהרת טרור בעזה, ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
המנהרה שנחשפה | צילום: דובר צה"ל
המנהרה שנחשפה (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת המנהרה, הלילה | צילום: דובר צה"ל

"מה שחדש הוא שישראל באופן מדהים פיתחה טכנולוגיות לאתר מנהרות ולמנוע חפירת מנהרות", אמר היום ראש הממשלה נתניהו במהלך מסיבת עיתונאים בצרפת. "זה שילוב של מאמץ טכנולוגי עצום ואומץ של אנשינו. אנחנו מפתחים טכנולוגיות פורצות דרך. אנחנו נמשיך במאמץ הזה. אנחנו בדרך הנכונה".

הבוקר חשף דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי כוחות צה"ל נטרלו במהלך הלילה מנהרה התקפית של חמאס. בצה"ל הדגישו כי המנהרה לא סיכנה את היישובים הסמוכים בשום שלב. המנהרה הגדולה שהתגלתה ונהרסה נחפרה על ידי חמאס, יצאה מחאן יונס במרכז הרצועה, וחדרה כמה מאות מטרים לתוך שטח ישראל. היא התגלתה באמצע שטח חקלאי כקילומטר מהיישובים נירים ועין השלושה הסמוכים. בצה"ל עקבו אחר בניית המנהרה בחודשים האחרונים והחליטו הבוקר לנטרל אותה.

בצה"ל סיפרו כי המנהרה נוטרלה בשיטה חדשה שהפכה אותה ללא שימושית, גם בעומק השטח הפלסטיני. המאמץ לאיתור המנהרות נשען על יכולות טכנולוגיות שפותחו בתקופה האחרונה ולמאמץ שיטתי של הכוחות במקום בהובלת מעבדת מחקר שנמצאת באוגדת עזה.

איזור איתור המנהרה בחאן יונס
איזור איתור המנהרה בחאן יונס | צילום:

בצה"ל העריכו הבוקר שבשלב הנטרול של המנהרה לא היו בה חופרים ולא נפצעו פעילי חמאס. עוד סיפרו כי חמאס ייחס חשיבות רבה למנהרה הזו: מנהרה משמעותית, מבוטנת, עם מערכות תקשורת וניכר כי הארגון השקיע זמן רב ומשאבים בבנייתה. דובר צה"ל אמר הבוקר כי להערכתו האופן בו סוכלה המנהרה, וחשיפתה לא אמורה להביא לשינויי ביטחוני משמעותי בדרום. בצה"ל המשיכו לעבוד סמוך לגדר ומשרד הביטחון ממשיכים במלוא העוצמה לבנות את המכשול.