בפעם השנייה בתוך חודש: דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס חשף כי כוחות צה"ל נטרלו במהלך הלילה (ראשון) מנהרה התקפית של חמאס. בצה"ל הדגישו כי המנהרה לא סיכנה את היישובים הסמוכים בשום שלב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המנהרה הגדולה שהתגלתה ונהרסה נחפרה על ידי חמאס, יצאה מחאן יונס במרכז הרצועה, וחדרה כמה מאות מטרים לתוך שטח ישראל. היא התגלתה באמצע שטח חקלאי כקילומטר מהיישובים נירים ועין השלושה הסמוכים. בצה"ל עקבו אחר בניית המנהרה בחודשים האחרונים והחליטו הבוקר לנטרל אותה.

בצה"ל סיפרו כי המנהרה נוטרלה בשיטה חדשה שהפכה אותה ללא שימושית, גם בעומק השטח הפלסטיני. המאמץ לאיתור המנהרות נשען על יכולות טכנולוגיות שפותחו בתקופה האחרונה ולמאמץ שיטתי של הכוחות במקום בהובלת מעבדת מחקר שנמצאת באוגדת עזה.

המנהרה שנחשפה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

בצה"ל העריכו הבוקר שבשלב הנטרול של המנהרה לא היו בה חופרים ולא נפצעו פעילי חמאס. עוד סיפרו כי חמאס ייחס חשיבות רבה למנהרה הזו: מנהרה משמעותית, מבוטנת, עם מערכות תקשורת וניכר כי הארגון השקיע זמן רב ומשאבים בבנייתה.

דובר צה"ל אמר הבוקר כי להערכתו האופן בו סוכלה המנהרה, וחשיפתה לא אמורה להביא לשינויי ביטחוני משמעותי בדרום. בצה"ל המשיכו לעבוד סמוך לגדר ומשרד הביטחון ממשיכים במלוא העוצמה לבנות את המכשול.

בצה"ל סיפרו כי מדובר בהפרה בוטה של הריבונות הישראלית. חמאס אחראי לכל מה שיוצא מהרצועה, מעל ומתחת לקרקע, וצה"ל לא יאפשר פגיעה בריבונות וימשיך לסכל מנהרות מול פרויקט הדגל של חמאס. "המנהרות יהפכו למלכודת מוות למי שחופר אותן", אמרו.

חשיפת מנהרה (צילום: חדשות 2)
חשיפת המנהרה, הבוקר | צילום: חדשות 2

דובר צה"ל התייחס גם לתקיפה של חיל האוויר במהלך סוף השבוע ברצועת עזה. תא"ל מנליס אמר כי בהיבט של סוג המטרות, מדובר בתקיפה המשמעותית ביותר בתקופה האחרונה. על פי הדיווח הותקף מחנה אימון של חמאס ומחסני אמל"ח.

תא"ל מנליס סיפר כי לאחר התקיפה הפך חמאס לאקטיבי והחל לעצור חוליות ופעילים סלפיים במטרה למנוע ירי לעבר ישראל.

"חמאס מאבד את הנשק האסטרטגי שלו"

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, בירך על השמדת המנהרה ואמר כי אין שינוי בהנחיות עבור התושבים. "אנו מצפים מהמדינה להכיר בצרכים הייחודיים כאן ולסייע להמשך ההתיישבות המופלאה באשכול", אמר.

ח"כ ילין, שכיהן בתפקיד בעבר, הגיב גם הוא לאירוע ואמר כי "חמאס מאבד את הנשק האסטרטגי שלו". לדבריו, "שני מיליון עזתים נמצאים כבני ערובה ברצועה ואת הכסף שהעולם מעביר לחמאס צריך להשקיע במקומות עבודה, תעסוקה ועתיד טוב לאוכלוסייה".