רשות המעברים במשרד הביטחון חשפה הבוקר (רביעי) כי סוכלה הברחה של חומרי נפץ לרצועת עזה. על פי הודעת משרד הביטחון, הסיכול התאפשר הודות למעבדה כימית חדשה שהקימה הרשות במעבר כרם שלום, וכי כמות חומרי הנפץ שנתפסה עומדת על כמה טונות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המעבדה, שהוקמה לאחרונה במעבר הסחורות בכרם שלום כפרויקט משותף עם השב"כ והמשטרה, החלה בשבועות האחרונים בעבודה מבצעית לגילוי ואימות חומרים כימיים לפי רישומם בתצהיר הכניסה למעבר. המומחים בה בודקים, באמצעות מכשור מתקדם, מגוון רחב של חומרים - החל מגזים, נוזלים, אבקות, מוצקים, מתכות ועוד - לפני כניסתם לרצועה.

החומרים שנפסו
החומרים שנפסו | צילום: דוברות משרד הביטחון

לאחרונה, בשלב ההרצה של המעבדה, הגיעה למעבר משאית שהובילה מטען של שמנים לרכב שעוררה את חשד הבודקים הביטחוניים. דגימות מהשמנים הועברו לבדיקה, והחוקרים זיהו שלא מדובר בשמן מנוע תמים אלא בחומר מסוכן המיועד לייצור חומרי נפץ בכמות גדולה מאוד.

במשרד הביטחון ציינו כי המטרה המרכזית של המעבדה היא לאתר חומרים בעייתיים, שכניסתם לרצועה אסורה, מחשש שיגיעו לגורמי טרור. יכולתה המבצעית של המעבדה לזהות את סוג החומר בתוך פרק זמן קצר, מרגע דגימתו, תאפשר לשפר את השירות ולצמצם עיכובים בהכנסת הסחורות.

ראש רשות המעברים תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון התייחס למציאת החומרים המסוכנים ואמר כי "בעבודה מושכלת אנו יודעים כיום לאתר כל חומר אסור שעלול לסייע להתעצמות גורמי הטרור ברצועה".