מתוך התקרית בקוסרא (ארכיון)
תקרית הירי בקוסרא | צילום: TPS

11 ימים לאחר התקרית הקטלנית סמוך לכפר קוסרא שבשומרון, דובר צה"ל מפרסם הערב (שני) פרטים מתוך התחקיר שהוצג אתמול למפקד פיקוד מרכז, אלוף רוני נומה. התחקיר מעלה כי הירי ממנו נהרג פלסטיני בוצע כתגובה לתקיפת המתנחלים שטיילו באזור. עוד נקבע כי התנהלות המח"ט מנעה אירוע קשה יותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתחקיר נקבע כי הגורם המרכזי לתקרית האלימה היה ניסיון הפגיעה במתנחלים שטיילו במסגרת טיול בר מצווה על ידי פלסטינים, תוך סיכון חייהם. "גורמים נוספים לכך היו יציאה לטיול ללא תיאום על אף שהועברה פניה בנושא אשר לא נענתה", נקבע בתחקיר. "בעקבות כך הובהר נוהל תיאום הטיולים והמענה הסדור הנדרש לפניות מסוג זה בחטיבה".

בתחקיר ציין לחיוב מפקד הפיקוד את פעולתו של מפקד חטיבת שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית, וראש מנהל התיאום וקישור של שכם, סגן-אלוף בהג׳ת מרעי, שהגיעו לזירת האירוע ותפעלו אותו כנדרש. "כמו כן, צוין שבעקבות ניהול האירוע באופן מושכל על ידי המח"ט נמנע מקרה שיכול היה להסתיים באופן קשה יותר", נקבע בתחקיר.

במשטרה עדיין נבדק החשד לגרימת מוות ברשלנות

עוד נקבע כי יש צורך לחדד מול תושבי יהודה שומרון והבקעה את נוהל תיאום הטיולים במרחב. "זאת במטרה לאפשר לאזרחים לטייל באופן בטוח ומתואם בהתאם להערכת המצב בגזרות השונות", נכתב.

על אף הקביעה של צה"ל, במשטרה עדיין חוקרים את התקרית כחשד לגרימת מוות ברשלנות. יומיים לאחר התקרית המשטרה חקרה באזהרה את שני המלווים של קבוצת הנערים שירו למוות בפלסטיני. השניים, אביו של אחד המטיילים ומאבטח שוחרר מבית החולים ומיד העידו ונחקרו במשטרת מחוז ש"י.

חיילים עם המטיילים בקוסרא
צילום: הלל מאיר/TPS

החוקרים בודקים שני כיווני חקירה. האחד, שהירי היה מוצדק לנוכח סכנת חיים של ממש שנשקפה לנערים ולמאבטחים הבוגרים מצד הפורעים שיידו לעברם אבנים, אך במשטרה נבדקת גם האפשרות שלמרות הסכנה שנשקפה לנערים, ייתכן שהירי לא היה נחוץ ובמקרה כזה החשד ההעולה הוא גרימת מוות ברשלנות.