מטוס החמקן המתקדם
עוד 17 מטוסים בדרך אלינו | צילום: אתר חיל האוויר, חדשות

עוד מטוסי חמקן בדרכם לישראל: הקבינט המדיני-ביטחוני אישר היום (ראשון) פה אחד לרכוש 17 מטוסי קרב נוספים מסוג F-35. בכך יעלה מספר מטוסי החמקן שחיל האוויר הישראלי רכש מארצות הברית ל-50, כשמחירו הממוצע של כל מטוס עומד על כ-100 מיליון דולרים. המקור התקציבי לרכש החדש יגיע מהסיוע החדש שנחתם עם האמריקאים. "הממשלה בראשותי פועלת לביצור כוחה של ישראל כדי להבטיח את קיומה לעשרות השנים הבאות", כתב ראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו. "ישראל תוכל להגן על עצמה בכוחות עצמה, מול כל אויב ובכל מרחב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עם רכישת המטוסים החדשים, צי מטוסי החמקן המתקדמים ברשות חיל האוויר הישראלי יעמוד על שתי טייסות, במקום טייסת וחצי, כפי שתוכנן עד כה. לפי ההערכות, רכש החמקנים מגיע בתגובה לנוכחות הרוסית המשמעותית באזור. במערכת הצבאית חוששים כי הרוסים מסוגלים לעקוב אחר צעדיו של חיל האוויר בכל רגע נתון. יתרה מזו, האפשרות לתקיפה עתידית באירן הופכת את השימוש במטוסים המתקדמים לרלוונטיים עוד יותר.

רכישת מטוסי החמקן - או בשמם העברי "האדיר" - הפכה את ישראל למדינה הראשונה במזרח התיכון שמחזיקה במטוס הקרב המתקדם. הגעתם הרשמית של מטוסי האדיר צפויה להתרחש לקראת סוף השנה. בעסקה הקודמת, משרד הביטחון רכש 33 מטוסי F-35 מדגם A ומהדור החמישי והמתקדם במחיר ממוצע של 100 מיליון דולרים למטוס, על פי הודעת החברה. שני המטוסים הראשונים צפויים לנחות בישראל כבר בחודש הבא, ובימים אלה מאיצים את ההכנות לקליטתם. שאר המטוסים יסופקו לישראל עד לשנת 2021.

החוזה הראשון לאספקת 19 מטוסים נחתם בשנת 2010, וחוזה נוסף לאספקת 14 מטוסים נחתם בשנת 2014, עם אופציה לרכישת 17 מטוסים נוספים בעתיד, שאושר כאמור הערב בישיבת קבינט. התעשייה האווירית מייצרת את כנפי המטוס. במסגרת ההסכם לשיתוף פעולה תעשייתי, שמשרד הביטחון חתם בשנת 2010 עם יצרנית המטוס לוקהיד מרטין, ועם יצרנית המנוע פראט אנד ויטני, נחתמו עד היום עסקאות רכש גומלין בישראל בהיקף של כ-3 מיליארד שקלים.