במפעל יצרנית המטוסים לוקהיד מרטין בטקסס נערך הערב (רביעי) טקס רשמי במהלכו קיבלה ישראל את מטוס ה-F-35 הראשון מארצות הברית. בטקס השתתפו נציגי חיל האוויר ושר הביטחון אביגדור ליברמן, שעורך בימים אלה ביקור רשמי ראשון בארצות הברית. בעיצומו של הטקס נחשף מטוס העתיד של ישראל על הבמה, ומיד לאחר מכן עלה השר ליברמן לשאת דברים. "המטוס הזה הוא מהאיכות הכי גבוהה והכי יחודי ביכולותיו", ציין ליברמן. 

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדובר בטכנולוגיה עילית ויש בה תרומה לכוח האווירי של ישראל", הוסיף שר הביטחון. "המטוס משלב יכולות לחימה במגוון תרחישים אוויריים".

השגריר שפירו (צילום: בת' סטיל, לוקהיד מרטין)
החמקן נחשף בטקס | צילום: בת' סטיל, לוקהיד מרטין

"זה לא סוד שיש לנו מפעם לפעם אי הסכמות עם ארצות הברית ברמות הפוליטיות, בנוגע לעניינים עם שכנינו", ציין ליברמן בנאומו. "אך כשזה קשור בסוגיות הביטחוניות ישנו שיתוף פעולה חזק ומחויבות גבוהה לצרכינו ותודה על כך".

אביגדור ליברמן ומטוס F-35 (צילום: חדשות 2)
ליברמן בתא הטייס | צילום: חדשות 2

עם מסירת החמקן - או בשמו העברי "האדיר" - הפכה ישראל למדינה הראשונה במזרח התיכון שמחזיקה במטוס הקרב המתקדם. הגעתם הרשמית של מטוסי האדיר צפויה להתרחש לקראת סוף השנה. כחלק מהעסקה כולה, שעוררה מחלוקת וגררה ביקורת, צפויה לקבל ישראל 33 מטוסי חמקן מתקדמים.

בטקס הגלילה החגיגי השתתפו יותר מ-400 אורחים מהממשלה, הצבא והתעשייה, בהם גם שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, השר צחי הנגבי, היידי גרנט סגנית תת-מזכיר ההגנה לנושא קשרי חוץ של חיל האוויר האמריקני, מנהל תכנית ה-F-35 בפנטגון גנרל כריס בוגדן, מושל טקסס גרג אבוט וחבר הקונגרס מטקסס קרייג גולדמן.

מטוסי חמקן F-35, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
המטוס הועבר לידי חיל האוויר | צילום: רויטרס, חדשות

משרד הביטחון רכש במסגרת העסקה 33 מטוסי F-35 מדגם A ומהדור החמישי והמתקדם במחיר ממוצע של 110 מיליון דולרים למטוס, על פי הודעת החברה. שני המטוסים הראשונים ינחתו בישראל בדצמבר 2016, ובימים אלה מאיצים את ההכנות לקליטתם. שאר המטוסים יסופקו לישראל עד לשנת 2021.

החוזה הראשון לאספקת 19 מטוסים נחתם בשנת 2010, וחוזה נוסף לאספקת 14 מטוסים נחתם בשנת 2014, עם אופציה לרכישת 17 מטוסים נוספים בעתיד. התעשייה האווירית מייצרת את כנפי המטוס. במסגרת ההסכם לשיתוף פעולה תעשייתי, שמשרד הביטחון חתם בשנת 2010 עם יצרנית המטוס לוקהיד מרטין, ועם יצרנית המנוע פראט אנד ויטני, נחתמו עד היום עסקאות רכש גומלין בישראל בהיקף של כ-3 מיליארד שקלים.

ליברמן נואם בטקס
ליברמן נואם בטקס | צילום:

מטוס הקרב F-35 הוא מטוס קרב חמקן מדור חמישי. המטוס מיוצר בשלושה דגמים: דגם A להמראה ונחיתה רגילים, דגם B להמראה קצרה ונחיתה אנכית ודגם C לפעולה מנושאות מטוסים. המטוס שרכש משרד הביטחון עבור חיל האוויר הישראלי מבוסס על דגם A, אך יוטמעו בו יכולות ייחודיות ואמצעי לחימה ישראלים מתקדמים.

גוף המטוס שיועבר לישראל (צילום: לוקהיד מרטין ומשרד הביטחון)
גוף המטוס שיועבר לישראל | צילום: לוקהיד מרטין ומשרד הביטחון

בחודש ינואר האחרון ראש משלחת משרד הביטחון בארה"ב חתם בטקס חגיגי על המטוס הראשון של חיל האוויר. ראש משלחת משרד הביטחון בארה"ב, אהרון מרמרוש, אמר בטקס: "זהו יום היסטורי למשרד הביטחון ולמדינת ישראל, יום שבו אנחנו מקבלים לידינו את גוף מטוס 'ה'אדיר' הראשון. מטוסי האף 35 מהדור החמישי והמתקדם שרכש משרד הביטחון, יצעידו את חיל האוויר קדימה ולמעלה, וישפרו באופן משמעותי את יכולותיו להגן על מדינת ישראל מפני מגוון רחב של איומים".