הערפל שמעכב את ההמראה
הערפל שמעכב את ההמראה | צילום:

ומי לא בא לטקס קבלת החמקן החדש? אחרי עיכוב של שעות, צמד מטוסי ה-F35 ("אדיר") המריאו מאיטליה. יש לציין כי הטיסה מאיטליה אמורה להימשך בין 3 ל-4 שעות לפי ההערכות, ולכן הטקס שתוכנן להתחיל בבסיס נבטים בדרום כבר בשעה 14:00 נדחה. אחרי עיכוב של שעות - מטוסי ה-F-35 המריאו בדרך לישראל. הם צפויים לנחות בישראל סמוך לשעה 19:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

קודם לכן אמר גורם באיטליה לחדשות 2: "אני לא חושב שהמטוסים ימריאו היום". מצה"ל נמסר כי "בשל תנאי מזג אוויר קשים וערפל כבד בבסיס קמרי באיטליה ובשל מגבלות בטיחות אמריקניות - נדחית המראת מטוסי האדיר". האיטלקים החליטו על איסור הטיסות בשל הערפל והרצון לא לקחת סיכונים מיותרים - וגם הטיסות האיטלקיות מהאזור מתעכבות.

תא"ל טל קלמן, ראש מטה חיל האוויר, עדכן: "קיימנו התייעצות יחד עם האמריקנים, אנחנו בקשר שוטף איתם. מהדיווח שיש מהטייסים האמריקנים בבסיס קאמרי באיטליה יש מזג אוויר כבד, עננות כבדה וערפל שמגביל מאוד את הראות – תנאים שלא מאפשרים המראה של המטוסים. בהתייעצות משותפת עם האמריקנים החלטנו לשים את בטיחות המטוסים והטייסים בעדיפות ראשונה ולכן החלטנו לעכב את המראת המטוסים. אנחנו מקיימים הערכת מצב שוטפת עם האמריקנים ונעדכן בשעות הקרובות מתי המטוסים ימריאו ומתי לקיים את הטקס".

בימת הטקס הריקה (צילום: חדשות 2)
בימת הטקס הריקה | צילום: חדשות 2

"אין שום בעיה עם המטוס"

הערכת מצב והחלטה סופית לקיום הטקס תתקיים בשעה 16:30. באירוע היו אמורים לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, שר ההגנה האמריקני אש קרטר ומפקד חיל האוויר.

בכיר בחברת לוקהיד מרטין, יצרנית מטוסי F-35 שאמורים היו לנחות היום בצהריים בישראל, אמר כי הגעת המטוסים מתעכבת בשל סירובה של רשות התעופה האיטלקית להמראה עקב תנאי מזג האוויר באיטליה. לדבריו, "אין שום בעיה עם המטוס. אנחנו מחכים לאישור מהרשות האיטלקית, אלו חוקים שלהם ולא של האמריקנים. מדובר בחוק איטלקי שלא מאפשר המראה בערפל".

בעוד מאות המוזמנים הגיעו כבר לטקס של חיל האוויר, הטייסים האמריקנים שאמורים להטיס את ה"אדיר" ולהעבירו לחיל האוויר יצאו להפסקת צהריים. גורם ישראלי מתח ביקורת על ההתנהלות ואמר: "טייסים ישראלים כבר היו ממריאים אבל האמריקנים עובדים לפי הנהלים ולא יסכימו לכופף את ההנחיות".

החמקן בהכנות אחרונות בשדה התעופה קאמרי באיטליה. (צילום: עמוס דור)
עוד לא המריאו | צילום: עמוס דור

עוד לפני שנודע על העיכוב, שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר הבוקר כי "היום נקבל בבסיס חיל האוויר בנבטים את מטוס ה-F35, האדיר, שמצטרף לשורותינו ויהווה עוד מרכיב בשמירת העליונות האווירית שלנו באזור". השר אף הוסיף כי "חיל אוויר חזק משמעו צה"ל חזק, וצה"ל חזק משמעו מדינת ישראל חזקה ועם ישראל חזק".

"הזרוע הארוכה של צה"ל ומדינת ישראל הופכת להיות ארוכה יותר, חשאית יותר ויעילה יותר", אמר שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו). "חיל האוויר פעל בעבר במקומות מרוחקים והוא מוכן לפעולה כדי להגן על אזרחי ישראל כנגד סכנות אסטרטגיות מרוחקות, כמו גם איומים טקטיים קרובים".

17 חמקנים נוספים (צילום: עמוס דור)
החמקן באיטליה לפני ההמראה | צילום: עמוס דור

מטוסי ה"אדיר" החדשים יביאו עימם לחיל האוויר הישראלי את בשורת הטכנולוגיה החמקנית. אלייז'ה סופר, הטייס האמריקני המטיס את אחד המטוסים לארץ, הסביר ביום חמישי האחרון את חשיבות הגעת המטוסים לאזור: "זהו רגע היסטורי בשבילכם, בשביל העולם, ובשביל האזור לקבל מטוס כזה".

ליברמן ומטוס ה-F-35 בארה"ב (צילום: אריאל חרמוני\ משרד הביטחון)
ליברמן ומטוס ה-F-35 בארה"ב | צילום: אריאל חרמוני\ משרד הביטחון

לארץ צפויים להגיע 50 מטוסי חמקן מתקדמים עד שנת 2021 במה שרבים מגדירים כ"מהפכה שלא נראתה בחיל אוויר מזה 40 שנה". עלותו של כל מטוס עומד על כ-90 מיליון דולר ואילו עלותה של העסקה כולה מגיעה לכ-7.5 מיליארד דולרים, שישולמו מכספי הסיוע הביטחוני האמריקני.

_OBJ _OBJ

המטוסים הראשונים שיגיעו יהיו מטוסים בתצורה אמריקנית, ללא מערכות ישראליות בפנים (כגון קשר, לוחמת אוויר, שו"ב ומחשב כחול לבן). רק בעוד ארבע שנים יהיו מטוסי ה-F35 "ישראליים" עם המערכות הישראליות בתוכם. ישראל תהנה מבלעדיות רק בשנתיים הבאות, ולאחר מכן תחל גם טורקיה לקבל מטוסי F35 מארצות הברית.