שעות ספורות לאחר שרקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בשכונת מגורים בשדרות, החל צה"ל לתקוף מטרות טרור של חמאס ברצועה. היום (רביעי) סמוך לשעה 15:00, כחמש שעות לאחר נפילת הרקטה, תקף חיל האוויר 3 מטרות במערב חאן יונס ובג'בליה, בתגובה לירי לעבר שטח ישראל. כשעתיים לאחר מכן דיווחו כלי התקשורת ברצועה על גל תקיפות נוסף במרכז הרצועה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו מספר תשתיות טרור השייכות לארגון חמאס בצפון ובדרום רצועת עזה. מוקדם יותר הותקפה מטרת חמאס נוספת בצפון רצועת עזה ע"י טנק. "התקיפות בוצעו בתגובה לירי תלול המסלול שבוצע אל העיר שדרות הבוקר, ירי המהווה איום על ביטחון אזרחי ישראל ופגיעה בריבונותה של מדינת ישראל", נמסר בהודעה הרשמית. "ארגון הטרור חמאס הוא הריבון ברצועת עזה והוא נושא באחריות לכל אירוע".

בחמאס מיהרו להגיב לתקיפות הישראליות ואמרו כי לא יעמדו בשקט אל מול התוקפנות הישראלית. מנגד קראו גם תושבי שדרות לממשלה לפעול נגד ה"טפטוף" הנמשך מהרצועה. "יש להבין שהמילה 'טפטופים' צריכה לצאת מהלקסיקון של כולנו", טען ראש העיר אלון דוידי, שקרא לדרג המדיני לפעול בתקיפות נגד הירי.

דוידי, המתגורר בסמוך למוקד הנפילה, תאר את רגעי הדרמה. "שמעתי את הצבע האדום ורצתי יחד עם הבנים אל המקלט כשבדרך אנו שומעים את השריקה", תאר. "לאחר כמה רגעים יצאתי החוצה והתחלתי לנהל את האירוע. הזעקתי את מד"א, מכבי אש, משטרה".

תקיפה בשכונת זייתון (צילום: עד ראיה)
תקיפה בשכונת זייתון | צילום: עד ראיה"אנו סומכים על ראש הממשלה ושר הביטחון ומצפים כי יגיבו בצורה אשר תגרום לאחראיים לירי להבין שזו חייבת להיות הפעם האחרונה וכי לירי מסוג זה יש מחיר כבד", הוסיף דוידי. "לא ניתן לאף אחד להרוס לתושבינו את שגרת חייהם. אם לנו לא יהיה שקט - גם להם לא יהיה שקט. אני מבקש מתושבי שדרות להמשיך ולשמור על ערנות ולהימצא בסמיכות למרחבים ממוגנים".

בעזה מבטיחים להמשיך את הירי

מספר שעות לאחר הירי, נטל ארגון "אחפאד א-סחאבה" אחריות לשיגור לעבר שדרות. מדובר בארגון עזתי שמקפיד להזדהות עם דאע"ש. זו אינה הפעם הראשונה שהארגון נוהג לקחת את האחריות לירי. הודעותיו מלוות בהפצת כרוזים ברשתות החברתיות בהם נכתב כי שדרות "תישאר תחת הבטחה" וכי כשלונו של שר הביטחון ליברמן - מובטח. בארגון הסבירו כי הירי בוצע כחלק מהג'יהאד המתמשך נגד היהודים וכן בתגובה למעצר פעילים סלפים על ידי חמאס בימים האחרונים.

הרקטה שהתפוצצה הבוקר בשדרות (צילום: דוברות המשטרה)
אין נפגעים בנפילת הרקטה | צילום: דוברות המשטרה

זמן קצר לאחר הירי פורסם סרטון מצלמת האבטחה שתיעדה את רגעי נחיתת הרקטה בלב השכונה, שהסתיימה בפגיעה ברכוש ועם שלושה נפגעי חרדה. בתיעוד המתפרסם כאן לראשונה, נראים שני עובדי עירייה ששמעו את אזעקת "צבע אדום" תופסים מחסה, ושניות לאחר מכן נוחתת הרקטה במרחק של 15 מטרים מהם.

נפילת הרקטה העלתה מספר סימני שאלה סביב מדוע לא הופעלה מערכת "כיפת ברזל". מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים כי: "מערכות ההגנה האווירית פועלות בהתאם למדיניות היירוט ועל פי נהלי השגרה בסוללה. צה"ל ימשיך לספק מענה הגנתי טוב כל הניתן לתושבי עוטף עזה".