השבוע זה קרה בפעם הרביעית מאז התחיל גל הטרור: נחשף תיעוד של מבצע מורכב של המסתערבים, הפעם בבית החולים בחברון. הפעילות של אנשי הימ"מ, שעד לאחרונה נותרו מחוץ לעין הציבורית ונעשו לרוב במחשכים, הפכו כעת לסרטים מצולמים במספר זוויות. בפעם הראשונה ניתן לנתח אותם דקה אחרי דקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עמוס גולן, שהיה מפקד הכוח המיוחד של הימ"מ והמפקד השלישי של יחידת דובדבן, ניתח את האנטומיה של המבצע. "מבצע יכול להתקבל מדיווח על חשוד שנע והרכב נכנס לשם בלי שהוא עושה שום התארגנות למעט הקשר, או במקרים אחרים שיש לך שעות או ימים מעטים. אין פה ביצוע של חודשים למבצע עלום בעומק האויב, צריך להגיב לאויב למשתנה בזמן אמיתי".

"אתה חייב להכיר את האנשים ואת האישיות שלהם לפני כל מבצע", הסביר גולן את ההיערכות לפני פעולה. "אתה יודע שהבחור הזה, נגיד, יש לו פנים של אישה והיה קל לאפר אותו נכון, אבל באישיותו הוא מתאים בדיוק למשחק ולביצוע שיתבצע במקום".

התיעוד מבית החולים בחברון (צילום: מצלמת אבטחה)
התיעוד מבית החולים בחברון | צילום: מצלמת אבטחה

על המבצע בבית החולים בחברון הוא אמר כי למרות שהמודיעין מגיע קודם ויודע בדיוק מה קורה בתוך בית החולים, הם גם יודעים להתמודד עם הבלתי צפוי: "מדובר פה במכונות מלחמה, אנשים מיומנים שירו עשרות אלפי כדורים בחייהם".

התיעוד השוטף, לדבריו, לא מאיים על הפעילות המיוחדת: "זה דווקא נוח שמצלמים כי ככה אפשר לראות אחר כך ולנתח. יש ביחידות יכולת אדירה לשנות צורה בכל הרמות. זה לא איפור של במה, אלא מומחיות על בלהתאים את עצמך. כל מי שמנסה לפגוע ביהודי או ישראלי צריך להבין שאנחנו נתפוס אותו ומהר".