תושבים יישאו נשק להגברת תחושת הביטחון? | צילום: רויטרס

בעקבות המשך הפיגועים בבירה והתרחבות גל הטרור למוקדים נוספים ברחבי הארץ קרא היום (חמישי) ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לתושבים בעלי רישיון נשק, לשאת עמם את נשקם האישי על מנת "להגביר את תחושת הביטחון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"רק אתמול הוכח שוב שאנשים שנושאים נשק ברישיון ובעלי ניסיון הם מכפיל כוח לביטחון ולתחושת הביטחון של תושבי המדינה", אמר ברקת בריאיון לתכנית 'העולם הבוקר' של רשת. "בעתות רגישות אנחנו כבר מזמן מנחים לשאת נשק ואני באופן אישי וכדוגמה אישית נושא נשק במצבים שכאלה".

לדבריו של ברקת, "המציאות מוכיחה שאנשים עם ניסיון קרבי ורישיון נשק שיודעים להשתמש בנשק האישי ולא חוששים לחתור למגע - ראוי ונכון שברגישות כמו שיש היום יישאו את הנשק שלהם".

ראש העירייה טוען כי קריאתו זו תואמת את הנחיות המשטרה: "גם השוטרים מבינים את הצורך של נשיאת נשק על ידי אנשים המיומנים לכך. אנשים שיודעים להשתמש בנשק מכירים את הוראות הפתיחה באש ואפשר לסמוך עליהם. בשביל זה יש להם נשק אישי ברישיון. המדינה לא נותנת רישיון לכל אחד. צריך להסתכל על זה כצו השעה של שירות מילואים".

לקריאות לשאת נשק הצטרף אמש גם מפקד משטרת אשדוד, שקרא למי מתושבי העיר שיש לו נשק ברישיון לשאת אותו עקב ההסלמה הביטחונית. בנוסף לכך, הוגברו אמצעי האבטחה על מוסדות החינוך ומרכזי הבילוי והמסחר בעיר.

"הקריאות לשאת נשק - אובדן שליטה"

בתוך כך, סיירו הבוקר בירושלים יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג וח"כ ציפי לבני, ומתחו ביקורת על תפקודה של הממשלה והתמודדותה עם גל הטרור. "זו ממשלה שמברברת את עצמה לדעת ולא מצליחה לשלוט בשום דבר חוץ מדפי הפייסבוק של חבריה", אמר הרצוג.

יו"ר המחנה הציוני התייחס להחלטת נתניהו לאסור על ח"כים לעלות להר הבית בעת הזו: "הכתובת הייתה מזמן על הקיר. ראש הממשלה חיכה וחיכה ומשך זמן ולא דאג להרחיק את הקיצוניים מהאזור בזמן. הפוליטיקאים שעלו על הר הבית הבעירו שטח שאסור היה להבעיר".

הרצוג ולבני בסיור בבירה, היום
הרצוג ולבני בסיור בבירה, היום | צילום: חדשות 2

חברתו להנהגת המפלגה, ח"כ לבני, הזהירה כי הקריאות לנשיאת נשק בידי אזרחים הן מתכון לאסון: "מדובר באובדן שליטה של הממשלה - מה שעלול להוביל לאנרכיה מוחלטת".

לבני התייחסה אף היא לאיסור העלייה להר הבית ואמרה כי ההחלטה נכונה, רק "חבל שההנחיה באה שנה לאחר שהבטיח לירדנים לעשות זאת. נתניהו צריך לגלות אומץ ולהודיע שכפי שח״כים לא עולים להר הבית עד להודעה חדשה - לא בונים ביו״ש עד להודעה חדשה - לא רק עבור האמריקאים אלא בשביל הביטחון הישראלי".

"הממשלה חייבת לקחת לידיה את השליטה בחזרה במצב ולהתוות את דרך היציאה ממנו", הוסיפה לבני. "נתניהו צריך להקשיב להמלצות מערכת הביטחון איך מקטינים את הלהבות. זה דורש אומץ פוליטי כי זה בדיוק ההפך ממה שצועקים שרי הממשלה - גם ביחס לשיתוף הפעולה הביטחוני וחיזוק הרשות הפלסטינית על חשבון הטרוריסטים".