בגל הטרור הנוכחי בולטת במיוחד הפעילות של כוחות הביטחון המסתערבים והסמויים ביהודה ושומרון: חברי החולייה שרצחו את בני הזוג איתם ונעמה הנקין, למשל, נעצרו בפשיטה של המסתערבים על בית החולים בשכם בו שהו המחבלים. גם הלילה (חמישי) נעצר חשוד בביצוע פיגוע על ידי הימ"מ והשב"כ בבית חולים בחברון, אליו הוא הוברח לאחר שדקר ישראלי ופצע אותו באורח קשה. הכוח המחופש, בליווי צה"ל, הצליח להסתנן לבית החולים - כשאחד הלוחמים מחופש ליולדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפעילויות תועדו על ידי מצלמות האבטחה, ובכך חשפו את פעילות  "אנשי הצללים" שמסתווים בין הפלסטינים כדי לסכל פיגועים או לעצור מפגעים. גם מעצרים של מיידי אבנים תועדו על ידי צלמי עיתונות והציגו לראווה את שיטות העבודה החשאיות.

דו קיום? חצי תומכים בגירוש (צילום: רויטרס)
פעילות המסתערבים ליד בית אל | צילום: רויטרס

לאחרונה הופצו תיעודים רבים של פעילות הכוחות בשטח: רק בשבוע שעבר צולמו לוחמי דובדבן כשהם עוצרים פעיל מרכזי במהלך הפרות סדר שהתקיימו בבית לחם. בתיעוד נראים חלק החיילים כשהם משתלטים על החשוד, בעוד חבריהם מאבטחים אותם באקדחים שלופים. בצה"ל מעריכים כי מעצרים מסוג זה מעוררים חוסר ודאות וחשדות בקרב המתפרעים ומסייעים לפיזור ההפגנות.

לפני למעלה מחודש פורסם תיעוד נוסף של פעילות דובדבן בסמוך לבית אל בכביש 60: פלסטיני שיידה אבנים נעצר על ידי הכוחות ש"נטמעו" בשטח וברגע קבלת הפקודה הסתערו עליו. במשטרה שיבחו את תפקוד היחידות - הצבאיות והמשטרתיות כאחד: "עוברים להתקפה במקום הגנה ופועלים על פי מודיעין עוד לפני הפיגוע".

"פאודה" - גירסת המציאות במזרח ירושלים (צילום: רויטרס)
"פאודה" - גירסת המציאות במזרח ירושלים | צילום: רויטרס