יאיר רמתי, ארכיון (צילום: משרד הביטחון)
מי נחשף לחומר המסווג של רמתי? | צילום: משרד הביטחון

יממה לאחר ההדחה הדרמטית של יאיר רמתי, ראש מנהלת "חומה" שהחזיק חומרים מסווגים במחשבו האישי בביתו, במערכת הביטחון נבדקת האפשרות שהמידע הסודי דלף. החשש מפני דליפת המידע הוא שהוביל לתגובה החריפה של משרד הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים במערכת הביטחון אומרים הבוקר (שני) לחדשות 2 כי "נגרם כאן נזק לביטחון המדינה" וכי החומרים המסווגים נשמרו במחשבו הפרטי של רמתי בביתו. "לא מדובר בשני פקידים בחדר חשוך שהחליטו בינם לבין עצמם על הדחתו", אמר אחד הגורמים. "זה עלה ישירות עד לשר הביטחון לפני שהתקבלה החלטה כל כך דרמטית ומשמעותית".

האיסור המוחלט על שמירת חומר מסווג במחשבים פרטיים הוא נושא שהממונה על הביטחון במשרד הביטחון שם עליו דגש רב במיוחד - וזאת בשל העובדה כי בכירים במערכת הביטחון נחשבים מטרה לגופי ביון זרים.

ניסוי טיל (צילום: אגף דוברות והסברה אגף הביטחון, חדשות)
הניסוי המוצלח ב"חץ 3" | צילום: אגף דוברות והסברה אגף הביטחון, חדשות

"התגלתה עבירת ביטחון מידע חמורה"

אתמול הודיע משרד הביטחון על הדחתו של של רמתי, האחראי על פיתוח ה"חץ", בשל עבירות ביטחון המידע. פיטוריו של רמתי מגיעים לאחר שבחודש האחרון נרשמו הצלחות בניסויים של שתי מערכות חשובות שפותחו תחת ניהולו - "חץ-3" ו"שרביט קסמים".

בהודעה שפרסם משרד הביטחון נכתב: "לאחרונה התגלתה עבירת ביטחון מידע חמורה, אשר בעטיה רמתי אינו יכול עוד להמשיך ולמלא את תפקידו במשרד הביטחון. המשך הטיפול בנושא הועבר לגורמים המוסמכים".

שרביט קסמים (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
שרביט קסמים | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

למרות פיטוריו, הבהירו במשרד הביטחון כי לרמתי זכויות רבות ותרומה מכרעת לביטחונה של ישראל: "ליאיר רמתי זכויות רבות ותרומה גדולה למערכת הביטחון, ולפיתוח מערך ההגנה הרב-שכבתית. אנו מאחלים לו הצלחה רבה בהמשך דרכו".

גורמים רבים במערכת הביטחון הופתעו מאוד מהפרסום על סיום תפקידו של רמתי ואומרים כי מדובר באדם רב זכויות, שהיה שותף לפיתוח מערכות ופרויקטים ביטחוניים מהחשובים והמסווגים ביותר במדינת ישראל.

לדבריהם, גם בתפקידו הנוכחי כראש מנהלת "חומה" שאחראית על פיתוח מערכות ההגנה "כיפת ברזל" "שרביט קסמים" וה"חץ" הוא תרם רבות לביטחון, ומדינת ישראל והציבור חבים לו המון.