ארכיון
לוחמי צה"ל מתגברים את המשטרה | צילום: דובר צה"ל

אחרי ההחלטות שקיבל הקבינט המדיני-ביטחוני כדי להתמודד עם גל הטרור, הבוקר (רביעי) כבר שולבו שש פלוגות של צה"ל בפעילות ביטחון שוטף של המשטרה ברחבי הארץ, פרט לירושלים. בבירה יוצבו בצהריים עמדות בידוק בכניסות לכפרים ולשכונות הערביות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מאות חיילי צה"ל שהועברו מהפעילות הצבאית השוטפת לטובת המשטרה יוצבו במרכזי הערים זולת ירושלים, שבה יש יותר מ-2,000 שוטרים. בשעות הצהריים יוצבו בכניסות לכמה כפרים ושכונות במזרח העיר בטונדות כדי לפקח ולווסת את התנועה, ולבצע בידוק קפדני.

במקביל, יסיירו כוחות של משטרה ומשמר הגבול באזורים אחרים שדרכם ניתן לצאת מהכפרים והשכונות שאינן היציאות המרכזיות. זה בעצם הכתר שעליו דובר בקבינט. 

שוטרים בעיר העתיקה בירושלים
שוטרים בירושלים | צילום: עמית וולדמן, חדשות 2

במקביל אישרה היום פה אחד ועדת חוץ וביטחון בראשות ח"כ צחי הנגבי (ליכוד) את בקשת שר הביטחון לגייס בצו 8 כ-1,400 אנשי מילואים של משמר הגבול. נציג משמר הגבול בדיון, נצ"מ אמיר כהן, עדכן כי עד כה גויסו בפועל כ-850 לוחמים ובמידת הצורך קיימת אפשרות לגייס את שאר הלוחמים.

עוד הוסיף נצ"ב כהן כי ניכר שהמוטיבציה של הלוחמים שגויסו היא גבוהה ביותר. הם מבינים את צו השעה ועל כן גן אחוזי הגיוס קרובים מאוד למאה. הלוחמים שגויסו עברו בימים האחרונים סדרת אימונים ייעודית לטובת משימתם להחזרת השקט ברחובות.

דו קיום? חצי תומכים בגירוש
צעירים מתפרעים | צילום: רויטרס

יו"ר הוועדה ח"כ הנגבי ביקש מנציגי משרד הביטחון להעביר לשר הביטחון בשם הוועדה את המסר כי הוועדה תומכת במתן פטור אוטומטי, לכל אנשי המילואים שגויסו, מהגשת דוחות עיתיים, כדוגמת דו"ח מע"מ ב-15 בחודש, כפי שמחייב חוק הארכת מועדים.

במסגרת הצעדים שנוקטת מערכת הביטחון הוחלט גם שלא להכניס פועלים פלסטינים למספר יישובים בשומרון ובמנשה. ההנחייה, נכתב, התקבלה לאחר הערכת מצב בגזרה והיא קובעת שקבלן שיעבור עליה ייענש על פי החוק.

בנוסף לתגבור הכוחות בשטח, אישר השר לביטחון פנים גלעד ארדן הקלות בקבלת רישיון לנשיאת נשק. בין השאר הוסרו מגבלות בירוקרטיות, אך גם הוטלו הנחיות לשיפור המיומנות של מחזיקי הנשק הפרטי. "אזרחים מיומנים בהפעלת נשק הם גורם מכפיל כוח במאבק בטרור", אמר ארדן.