התפרעויות באבו טור
התפרעויות באבו טור, ארכיון | צילום: חדשות 2

לאחר ישיבה ארוכה שנמשכה עד השעות הקטנות של הלילה (רביעי), אישר הקבינט שורה של צעדים להתמודדות עם גל הטרור הנוכחי. בין היתר הסמיך הקבינט את משטרת ישראל להטיל סגר או כתר על מוקדי חיכוך והסתה בבירה, וזאת על פי שיקולי הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי הקבינט אישר שבנוסף להריסת בתי מחבלים, לא תתאפשר בנייה מחודשת במקום בו נהרס בית מחבל, וכי בסמכות המשטרה להחרים את רכושם ולשלול תושבות ממשפחות מחבלים במזרח ירושלים. אמש נודע כי הוחלט על הריסת בתיהם של המחבלים שרצחו את נעמה ואיתם הנקין, הרב נחמיה לביא, אהרן בנט, דני גונן ומלאכי רוזנפלד ז"ל.

במסגרת ההיערכות להסלמה באזור ירושלים הוחלט על הקמת מערך אבטחה בתחבורה הציבורית בירושלים כחלק מהצעדים להגברת הביטחון האישי בעקבות גל הטרור. 300 מאבטחים נוספים יגויסו לתחבורה הציבורית בירושלים בעלות של 80 מיליון שקלים. עד לגיוס ולהכשרה הנדרשת מהמאבטחים - יעמיד צה"ל את כוח האדם הדרוש לרשות התחבורה הציבורית בבירה.

3 נרצחים ביום של טרור
3 נרצחים ביום של טרור | צילום: חדשות 2

הצבת חיילים כמאבטחים בתחבורה הציבורית בירושלים מצטרפת להחלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיה חיילי צה"ל יתגברו את אנשי משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול ויסייעו באבטחת מרכזי הערים. ההחלטה התקבלה במהלך דיון שקיים נתניהו עם צמרת המערכת הביטחונית לפני כינוס הקבינט.

על פי ההחלטה, חיילים יוצבו במקומות כמו אתרי בניה וצמתים מרכזיים הומי אדם, ויתגברו את כוח האדם העומד כיום לרשות המשטרה במלחמתה במפגעים. במקביל נבחנת אפשרות שגם לוחמי יחידות מצדה ונחשון של שירות בתי הסוהר יקבלו סמכויות שיטור ויתגברו את המשטרה בירושלים ובמקומות אחרים.

עוד הנחה ראש הממשלה להכין עבודת מטה להשלמת גדר הביטחון, לרבות בדרום הר חברון. ובינתיים אישר הקבינט לצה"ל לפרוס כוחות במקומות רגישים על גדר הביטחון בטווח המיידי. הקבינט ישוב ויתכנס מחר בצהריים לטיפול בנושאים נוספים, לרבות ההסתה.

כוחות מג
לוחמי מג"ב מחוץ לג'בל מוכבר | צילום: פלאש 90, נתי שוחט

בשבועיים האחרונים: 7 נרצחים ו-99 פצועים

במהלך היום נרצחו שלושה בני אדם בחמישה פיגועים ברחבי הארץ - במה שהפך ליום הקטלני ביותר בגל הטרור הנוכחי. אחר הצהריים הובא למנוחות הרב ישעיהו קרישבסקי ז"ל, שנרצח בפיגוע דריסה ודקירה ברחוב מלכי ישראל בירושלים. בפיגוע נפצעו עוד 8 בני אדם, מתוכם אחד באורח בינוני-קשה.

דקות ספורות קודם לכן נרצחו שני בני אדם לאחר ששני מחבלים עלו לאוטובוס אגד בשכונת ארמון הניצב כשהם חמושים באקדח ובסכין והחלו לירות ולדקור את הנוסעים. אחד הנרצחים הוא תושב השכונה, חיים חביב בן 78. אשתו של חביב נפצעה בפיגוע באורח קשה. שמו של הרוג נוסף בפיגוע טרם הותר לפרסום.

חיים חביב ז
חיים ושושנה חביב. שושנה עדיין במצב קשה | צילום:
ישעיהו קרישבסקי ז
הרב ישעיהו קרישבסקי ז"ל | צילום: שמואל דריי, כיכר השבת

בגל הטרור בשבועיים האחרונים נרצחו 7 בני אדם - נעמה ואיתם הנקין ז"ל, שנרצחו בפיגוע ירי סמוך לאיתמר; הרב נחמיה לביא ואהרן בנט שנרצחו בפיגוע דקירה בעיר העתיקה ושלושת הנרצחים בשורת הפיגועים היום. 99 בני אדם נוספים נפצעו, מתוכם 10 קשה, 15 בינוני והיתר קל. כמו כן ניתן טיפול רפואי ל-26 נפגעי חרדה.