היא עשתה היסטוריה כשהפכה להיות האלופה הראשונה בתולדות צה"ל ולאישה הראשונה בפורום מטכ"ל. השבוע, אחרי 34 שנות שירות, אורנה ברביבאי, ראש ענף כוח אדם, פורשת מצה"ל כשמאחוריה הישגים רבים. בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" היא מספרת איך נקבע מותם של אורון שאול והדר גולדין, מגיבה לביקורת על שכרם של משרתי הקבע ומאוכזבת מהירידה התלולה בגיוס נשים לצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריה, "התפוצצות הנגמ"ש היה אירוע מאוד מורכב משום שידענו שהנגמ"ש עלה באש לאורך זמן רב והיה צריך להתחקות מי היה בנגמ"ש. היה חשוב לתחקר בזמן אמת, תוך תחרות מאוד קשה מול כלי התקשורת והיה לנו גם את אתגר הוואטסאפים והרשתות החברתיות שפשוט המציאו דברים - אני לא יכולה לקבוע מוות של חלל על סמך הודעה בוואטסאפ". "לי אין אפשרות לטעות - אתה צריך להיכנס למשפחה כשעשית את כל הבדיקות הנדרשות, ולי אין ספק לצערי שאורון נהרג. הלוואי ויכולתי להגיד משהו אחר", סיכמה את פרשת החלל השביעי באסון הנגמ"ש.

בנוגע למשפחת גולדין, שבתחילה הכריזה על בנם כשבוי אך לאחר זמן קצר התברר כי מותו נקבע: "הגענו למשפחת גולדין קודם ואמרנו להם שבנם בחזקת חטוף, ובמקביל עסקנו בלהביא את ההוכחות או את היכולת לקבוע שהוא מת. לצערי, מותו של הדר נקבע בצאת השבת, וכאשר נקבע מותו לקח לנו דקות ממש לבית משפחת גולדין עם הרב הראשי. לא עסקנו בעניין התקשורתי של המשפחה - עסקנו בעניין של קביעת ההחלטה מה מצבו".

כמו כן מחתה ראש אכ"א היוצאת על הטענות בדבר שכר משרתי הקבע ויציאתם המוקדמת לפנסיה: "היכולת של הצבא לעמוד במשימתו זה אנשים. גם לזה יש מחיר - אני חושבת שאם המשמעות תהיה שימשכו את הצבא מעל לגיל 50 זו תהיה טעות - כשאתה מבגר את הצבא הוא עולה יותר".

3 שנים לנפילתו. אורון שאול ז"ל
"לצערי אני יכולה להגיד שאורון שאול נהרג" | צילום:

"אני חושבת שתהיינה עוד אלופות"

אחרי מכתב "החיילים העניים" שנחשף לראשונה בחדשות 2 Online והסערה הציבורית שהתחוללה בעקבותיו, טענה ברביבאי כי "אין להבנתי חיילים רעבים בצבא" אך הוסיפה כי "צריך לעשות יותר ולהעלות את דמי הקיום - יש עבודת מטה כזו ולדעתי זה יקרה בקרוב".

ברביבאי קבעה תקדים עבור משרתות אחרות בצבא כאשר התמנתה לאלופה ב-2011, ולדבריה "את גודל העוצמה של להיות האלופה הראשונה לא יכולתי לחזות, וכשזה קרה האפקט שזה ייצר בחברה הישראלית וגם בצבא היה מאוד מיוחד, גם עבורי כי פתאום הבנתי שזה לא רק הסיפור האישי שלי, אלא שזה עוד מעוז שאישה מגיעה אליו. אני חושבת שתהיינה אלופות במטה הכללי, לא רק בכוח האדם - אני מסתכלת על נשים מסוימות ואני יודעת בלבי שהן תגענה ותהיינה אלופות ואין לי ספק שהן תהיינה מוצלחות במיוחד".

במהלך כהונתה נאבק צה"ל להגברת הגיוס של חרדים - סוגייה שמובליה לעיתים גם לפגיעה בחיילות. "יש לנו עניין להבטיח את הגידול המשמעותי של חרדים בצבא, האלטרנטיבה שהם לא יתגייסו תדיר אוכלוסיה מאוד גדולה". בנוגע למתיחות בין חיילים דתיים לבנות, אמרה האלופה כי "בוודאי שיש מחירים - הקו האדום הוא שמפקד לא יוכל לבחור את פקודיו או להגיד שהוא לא מפקד על בנות, הקו האדום הוא שחיילת תיפגע כתוצאה מזה שיש חרדי באותה יחידה או ביכולת לשבץ אותה בשירות משמעותי".