"הקבינט לא ידע על המנהרות"
מנהרה בעזה, ארכיון | צילום:

מסר ברור לחמאס: אחר הצהריים (שבת) נודע כי היעד לתקיפה הלילה של חיל האוויר בעזה מפעל לייצור בטון. המפעל הזה, אומרים בישראל, משמש את חמאס לפעולות שיקום המנהרות ברצועה. בימים האחרונים נודע שוב כי חמאס חזר לשקם את המנהרות ההתקפיות שצה"ל הרס במהלך מבצע "צוק איתן" בקיץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התקיפה הלילה בחאן יונס באה בתגובה לירי הרקטה אתמול לעבר שטח פתוח במועצה האזורית אשכול ביום שישי בצהריים. מדובר צה"ל נמסר בלילה כי המטרות שהותקפו שימשו את הזרוע הצבאית של ארגון הטרור, וכי זוהתה פגיעה מדויקת. על פי הפלסטינים, לא היו נפגעים בתקיפה.

"תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה של מפעל לייצור בטון המיועד לשיקום מנהרות בעקבות הירי אתמול לשטח ישראל היא מסר חד משמעי לחמאס שלא נסבול חזרה לשגרת 'טפטופי' ירי לעבר אזרחינו", אמר שר הביטחון משה יעלון. "אנו רואים בחמאס אחראי למתרחש בשטח הרצועה, ונדע להגיב כלפיו בתקיפות אם לא יידע למנוע ירי לעבר ישראל". 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להתחממות בגבול עזה. "ביטחון ישראל קודם לכל ואני לא אעבור לסדר היום אפילו על ירי של רקטה אחת", אמר נתניהו בהדלקת נרות עם חיילים. "לכן חיל האוויר הגיב בתגובה לירי בהשמדת מפעל בטון ששימש לשיקום מנהרות שנפגעו במבצע צוק איתן. החמאס יישא באחריות לכל הסלמה שתהיה. אנחנו נשמור על ביטחון ישראל".

בחמאס הגיבו הבוקר לתקיפה וכינו אותה "הסלמה מסוכנת". בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי "על הקהילה הבינלאומית לקחת אחריות לתוקפנות הישראלית".

"ישראל משחקת בהסכם הרגיעה שהושג לאחר הלחימה בקיץ", אמר חבר פרלמנט של חמאס, סלאח אל-ברדאוויל. "תנועת חמאס בוחנת כעת את תגובתה לתוקפנות".

שברי הרקטה, היום (צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2)
שרידי הרקטה, אתמול | צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2

ירי הרתעתי בים

בשעות הבוקר ביצע חיל הים ירי הרתעתי לעבר שתי ספינות דיג פלסטניות שלטענת הצבא חצו את תחום הדיג המותר בחופי רצועת עזה. בצה"ל הבהירו כי הירי כוון לאוויר ולא לעבר הדייגים, ולאחריו התרחקו כלי השיט הפלסטיניים בחזרה לחוף.

למרות תגובת צה"ל לירי, ראש מועצת אשכול חיים ילין, שהצטרף השבוע ל"יש עתיד", טען כי תקיפות כירורגיות לא יביאו לשקט לזמן ארוך לתושבי עוטף עזה. "מדינת ישראל חייבת מעל הכל לדאוג לביטחונם הפיזי של האזרחים", אמר ילין לחדשות 2 Online. "המדינה יכולה לעשות זאת בתגובה צבאית כמו בלילה, אבל חייבים לסיים את זה תמיד בהסכם".