אחרי מכתב "החיילים העניים" שנחשף לראשונה בחדשות 2 Online והסערה הציבורית שהתחוללה בעקבותיו, מגיבה לראשונה על הפרשה ראש אגף כוח אדם לשעבר, אלוף אורנה ברביבאי, שסיימה את תפקידה בחודש ספטמבר. "בוודאות", היא אומרת, "אין חיילים רעבים בצבא". הריאיון המלא ישודר ב"חדשות סוף השבוע" בשבת ב-20:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"צה"ל משקיע מיליארדים בהוצאות הפרט והרווחה", מדגישה ראש אכ"א היוצאת וטוענת: "כשבדקנו כל נושא לגופו, חיילים קיבלו מענה".

לדבריה, צריך לבדוק את המקור לכל בעיה שהוצפה. "האם החייל התגייס עם קושי כלכלי גדול? אנחנו לא הופכים חיילים לעשירים בשירות, אבל מאפשרים להם לשרת שירות משמעותי. הייתי שמחה אם הפנייה לא הייתה אנונימית". עם זאת, היא מסכימה כי דמי הקיום של משרתי החובה צריכים לעלות ומדגישה: "דרוש שינוי בנושא הזה".

במהלך הריאיון עמה מזהירה ברביבאי "מפני תופעה שלפיה נאמץ מודל שבו אנו משלמים לחיילים בעבור השירות שלהם וממדרון חלקלק של לתת שכר בעבור שירות. אני מזכירה שמדובר בדמי קיום - לא בשכר. יש עבודת מטה בנושא שמונחת על השולחן".

מכתב החיילים הרעבים
מכתב "החיילים העניים" | צילום:

מכתב "החיילים העניים": "מעולם לא חשבנו שנתחנן לעזרה"

באמצע חודש ספטמבר, רגע לפני החגים ושלושה שבועות לאחר סיום מבצע "צוק איתן", פנו עשרות חיילים שלחמו בעזה ונמצאים מתחת לקו העוני לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל בדרישה לסייע להם: "הפכנו למקבצי נדבות, אין לנו מה לאכול בערב החג".

במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online תיארו החיילים, שנאלצים לעבוד בזמנם החופשי על מנת לשלם חובות או לסייע להוריהם, כי מצבם החמיר עוד יותר בקיץ האחרון - וזאת מכיוון שבמהלך מבצע "שובו אחים" ו"צוק איתן" לא יצאו לבתיהם במשך תקופה ארוכה ולא יכלו לעבוד.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא הופכים חיילים לעשירים" | צילום: רויטרס, חדשות

החיילים תיארו כי בחרו בתפקידי לחימה כחלק מתחושה של שליחות ומחויבות, אך כבר בימים הראשונים נדהמו לגלות שעליהם לרכוש מכספם ציוד רב לצורך התפקיד. "מעולם לא חשבנו שנגיע למצב שאנו מתקשרים לכל מיני ארגוני סיוע להתחנן לעזרה. הגיע ראש השנה ואנו מתביישים לומר שממש אין לנו מה לאכול".

עוד סיפרו החיילים כי יש מפקדים שמוציאים מכיסם כדי לעזור להם, אך ציינו: "כל מה שהם עושים לא יעזור כי בצבא אין באמת מענה לצרכים שלנו. ישנם רבים שפשוט לא עמדו בלחץ וערקו כדי להביא לחם ולהם מצפה עונש בכלא".