שעות ספורות לאחר ניסיון ההתנקשות באיש הימין יהודה גליק בלב ירושלים, נורה ונהרג פעיל ג'יהאד אסלאמי, תושב שכונת אבו-תור שבמזרח העיר, החשוד במעשה. מדובר במועתז חיג'אזי, בן 32, שריצה בעבר 11 שנות מאסר בכלא הישראלי. במקביל, נטל הג'יהאד האסלאמי אחריות על ניסיון ההתנקשות בגליק וטען כי "מדובר בנקמה על פעולות ישראל בבירה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך לשעה 04:00 לפנות בוקר פשט כוח של הימ"מ על ביתו של חיג'אזי בעקבות מידע מודיעיני מדויק שהגיע לידי השב"כ. הכוח ביקשו לעצור אותו, אך הוא התנגד, עלה על גג המבנה ופתח באש מנשקו האישי. לוחמי הימ"מ השיבו באש שממנה נהרג פעיל הטרור.

מועתז חיג'אזי - המחבל שירה בגליק וחוסל
החשוד בירי חוסל, ארכיון | צילום:

כוחות הביטחון ערכו בביתו של חיג'אזי סריקות ומצאו במקום קסדה ובהמשך גם את האופנוע שככל הנראה שימשו אותו במהלך ניסיון ההתנקשות בגליק - שעות קודם לכן. זמן קצר לאחר מכן יצאו תושבי השכונה לרחוב והחלו בקריאות לנקום את מותו.

עימותים סמוך לבית המחבל, ארכיון
ביתו של החשוד, הבוקר | צילום: חדשות 2

הירי ביהודה גליק - הסיקור המלא:

ח"כ פייגלין: "סגירת ההר ליהודים - פרס לטרור"

גליק אמר לנתניהו: חמאס שולט בהר הבית

מתיחות שיא בירושלים: כתובת נגד ערבים בבי"ס בעיר

ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק: "חציית קו אדום מדם"

המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו התייחס הבוקר במהלך מפגש עם לוחמי הימ"מ לחיסול פעיל הג'יהאד: "על פעילי הטרור למיניהם לדעת שידם הארוכה של כוחות הביטחון תגיע בסופו של דבר לכל אחד. המעגל שנסגר הבוקר על ידי מידע מודיעיני של ימ"ר ירושלים, בחקירה משולבת עם שב"כ ובביצוע של לוחמי הימ"מ הוא אותו מעגל שנסגר לא מזמן עם רוצחי הנערים, כך היה וכך יהיה".

דנינו הדגיש כי "שיתוף הפעולה בין הגופים הוא מירבי והכרחי באופן שנותן תוצאות, כפי שניתן לראות - אם לא בטווח הזמן מיידי -בטווח הזמן הארוך". המפכ"ל חיזק את אלפי השוטרים ולוחמי מג"ב שפועלים בימים אלה בירושלים ואמר כי השוטרים ימשיכו לעשות עבודה משמעותית וחשובה לשמירה על ביטחונם של תושבי ירושלים ותושבי המדינה בכלל.

החשוד עלה על הגג וחוסל
החשוד עלה על הגג וחוסל | צילום: חדשות 2

במערכת הביטחון הכירו את חיג'אזי בתור פעיל ג'יהאד אסלאמי שבעבר ריצה עונש של 11 שנות מאסר בכלא הישראלי. בריאיון שהעניק לתקשורת הפלסטינית לפני כשנתיים, זמן קצר לאחר שחרורו, הוא טען כי הוא "חוזר לירושלים כדי להיות עצם בגרונו של המפעל הציוני".

הבוקר פרסם הג'יהאד האסלאמי הודעה שבה נטל אחריות לירי בגליק. "האסיר המשוחרר מועתז חיג'אזי שנהרג בחילופי אש בסילוואן, הוא פעיל שלנו. ניסיון ההתנקשות בגליק הוא תרגום למעשים של רגש הנקם הפלסטיני בתגובה למה שקורה בירושלים", נכתב בהודעה. השבוע מציין הארגון 19 שנים לחיסול מנהיגו, פתחי שקאקי, במלטה. 

לוחמי הימ
הכוחות בשטח, הבוקר | צילום:

בינתיים בבית החולים שערי צדק בירושלים מוסיף מצבו של גליק להיות קשה לאחר שנותח במהלך הלילה. ד"ר עופר מרין, מנהגל יחידת הטראומה וסגן מנהל בית החולים אמר בשיחה עם חדשות 2 כי מצבו התייצב אך שעדיין נשקפת סכנה לחייו.

פעולה מהירה, הכוחות
פעולה מהירה, הכוחות | צילום: QudsN

בעקבות ניסיון ההתנקשות, פועלים היום כוחות הביטחון בירושלים בכוננות שיא מחשש למהומות. בתום דיון הערכת מצב שהתקיים הלילה בהשתתפות רה"מ נתניהו, שר הביטחון יעלון, השר לביטחון פנים אהרונוביץ' וראש השב"כ יורם כהן, הוחלט לסגור את הר הבית לכניסת מבקרים יהודים ומתפללים ערבים - עד להודעה חדשה.

גליק וזירת הירי, ארכיון
גליק וזירת הירי, אמש | צילום: פלאש 90, ערוץ 7

פעיל הימין יהודה גליק נורה - הסיקור המלא:

פעיל הימין יהודה גליק נפצע קשה מאוד מירי בתום כנס על הר הבית בירושלים

גליק לפני הירי: "יגידו שאתם מסוכנים והזויים"

ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק: "חציית קו אדום מדם"