ניסיון התנקשות בירושלים: יהודה גליק, פעיל ימין מוכר כבן 50, תושב עתניאל שבדרום הר חברון, נפצע הערב (רביעי) קשה מאוד לאחר שנורה על ידי רוכב אופנוע שארב לו בכניסה למרכז מורשת בגין בירושלים, סמוך לגן הפעמון. הוא פונה לבית החולים שערי צדק שבבירה. במשטרה גובר החשד כי מדובר באירוע על רקע לאומני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הערב נערך במרכז למורשת בגין כנס של "תנועת נאמני הר הבית" תחת הכותרת "ישראל חוזרת להר הבית". האירוע התרחש סמוך לשעה 21:30, זמן קצר אחרי שבאי הכנס התפזרו.

מחקירה ראשונית עולה כי גליק התעכב בצאתו מן האולם - עובדה שמגדילה את הסבירות כי מישהו ארב לו. ח"כ משה פייגלין, שנכח בכנס, סיפר בשיחה עם חדשות 2 Online על שראו עיניו: "מחבל ערבי המתין לגליק עם קסדה על הראש, וידא שמדובר בו וירה בו לפחות שתי יריות. הוא נמלט עם האופנוע לכיוון עמק רפאים".

לדבריו, "הארגונים המוסלמים התנכלו לו וסימנו אותו כמי שנושא את דגל המאבק על הר הבית. זה היה תרחיש צפוי וזה לא ייפסק". 

אביו של גליק, שמעון, אמר לחדשות 2: "כל מי שקורא עיתונים או נכנס לפייסבוק רואה שהיו איומים עליו. רצו להרוג אותו. זה לא קרה לא פעם אחת ולא פעמיים. הוא לא מתבייש להגיד את מה שהוא חושב אבל תמיד דיבר במתינות. אף פעם לא צעק. לא נעשה שום דבר כדי להגן עליו".

פרמדיק מד"א אהרון אדלר, שהוא גם קרוב משפחתו של יהודה גליק, סיפר לחדשות 2 Online: "עבדתי בניידת טיפול נמרץ בירושלים וקיבלנו קריאה על אירוע ירי. הגענו למקום ראינו אותו שוכב על הרצפה עם פציעות מאוד קשות. היינו שם בערך דקה, ומהר מאוד הבאנו אותו לבית החולים וטיפלנו בו בדרך".

"אני בעצם טיפלתי בו", המשיך אדלר לתאר את שאירע. "זה לא נעים אבל שמתי את הרגשות והתחושות בצד ועשיתי הכל כדי להציל חיים. ירדתי מהאמבולנס ראיתי אותו והבנתי שזאת התנקשות. הוא הצליח לדבר איתנו קצת בניידת. אמרנו לו מי אנחנו, לא דיברנו על האירוע לא רצינו שהוא ידבר הרבה בגלל המצב שלו".

דובר מד"א זכי הלר אמר כי "כשהחובשים הגיעו למקום מצאו את האיש מוטל ובהכרה במתחם הרכבת סמוך למרכז מורשת בגין. הוא סבל מפצעי ירי בפלג גופו העליון. הפרמדיקים העניקו לו טיפול רפואי ראשוני ופינו אותו לבית החולים". בבית החולים הוא הורדם והונשם, והועבר לחדר הניתוח.

אדם נורה ע"י רוכב אופנוע (צילום: מדברים תקשורת)
צילום: מדברים תקשורת

בכיר במרכז מורשת בגין אמר בעקבות האירוע כי מארגני הכנס לא דרשו היערכות משטרתית מוקדמת: "למיטב ידיעתי הם לא עידכנו עדכון מוקדם את המשטרה ולא היה שום חשש. מדובר על מרכז ירושלים. אירועים הנערכים אצלנו מאובטחים באבטחת המרכז לבד מאלו במעמד ראש הממשלה או שרים בכירים".

בן דהן: "מדובר בפיגוע לאומני, אין ליהודה אויבים יהודים"

סגן השר בן דהן, שדיבר גם הוא בכנס, סיפר לחדשות 2 Online: "דיברתי על כך שהמצב הביטחוני בירושלים מידרדר. בדרך הביתה שמעתי על הפיגוע הזה. אני מכיר את יהודה עוד מילדותו. ברור שמדובר פה בפיגוע לאומני, הוא הרי לא אדם אלים ואין לו אויבים יהודים. לצערנו המצב הביטחוני בירושלים גובה קורבנות".

אדם נורה ע"י רוכב אופנוע (צילום: מדברים תקשורת)
צילום: מדברים תקשורת
_OBJ

"תנועת נאמני הר הבית וארץ ישראל" הוקמה בשנת 1967, לאחר מלחמת ששת הימים. פעילי התנועה שמו להם למטרה להקים את בית המקדש השלישי וחידוש הריבונות של עם ישראל על כל שטחי ארץ ישראל ההיסטורית.  

מזה חמש שנים שגליק עומד בראש "הקרן למורשת הר הבית" שהוקמה על ידו, ומאז שנת 1997 הוא חבר במפלגת הליכוד. גליק אף היה ממקימי פורום "מנהיגות יהודה ושומרון" והוא חבר בפורום "חברי מרכז הליכוד יהודה ושומרון".

בהכנת הידיעה השתתפו משה נוסבאום, ניר דבורי, יוסי זילברמן, מתן חצרוני, יאיר שרקי, עפר חדד, אלון שני ואיתי עמיקם