ארכיון
ארכיון | צילום: דובר צה''ל, חדשות

לאחר האיום של חמאס לפיו הם מתכוונים להגיב על הרג הפעיל סמוך לגדר המערכת, משלחת ביטחונית מטעם מצרים נכנסה היום (שישי) לרצועת עזה - במטרה לשמור על הרגיעה באזור. במקביל, כ-6,500 פלסטינים מפגינים במספר מוקדים מול הגבול עם הרצועה, תוך השלכת מטענים וניסיונות חדירה, בזמן שכוחות הצבא מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי בהתאם להוראות הפתיחה באש. בתוך כך, ג'יפ של צה"ל אף עלה באש כתוצאה מהשלכת בקבוק תבערה ומספר חשודים חצו את הגדר לתוך שטחי ישראל - אך הם חזרו מיד לשטחי הרצועה לאחר שזוהו על ידי הלוחמים בגזרה הדרומית של הגבול. לפי הדיווחים הפלסטינים, שבעה בני אדם נפצעו בעימותים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

אחרי מספר ימים של רגיעה יחסית, גובר החשש בצה"ל מפני הסלמת המצב הביטחוני ועלייה בהיקף האלימות בהפגנות הסמוכות לגדר המערכת. זאת לאחר שאתמול כוח צה"ל ירה למוות באיש חמאס בשל חשד שהוא מתכוון להוציא לפועל פיגוע בגבול. בצה"ל אומנם הבהירו כי הסיבה לירי מקורה בטעות, אך בחמאס סירבו לקבל את ההסבר - והבהירו כי בכוונתם להגיב.

הפגנות סמוך לגדר המערכת, ארכיון
הפגנות סמוך לגדר המערכת, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעוד שחמאס לא התחייב מפורשות מה בכוונתו לעשות או מתי, משלחת של מספר קציני מודיעין מצריים נכנסה לרצועת עזה במטרה לשמור על השקט היחסי בגזרה. המשלחת המצרית נמצאת באזור כבר תקופה ומדלגת גם בין רמאללה לעזה, בין היתר במטרה לתווך בין אבו מאזן להנהגת חמאס, על מנת לקדם את הפיוס בין שתי התנועות ולהחזיר את מנגנוני הביטחון של הרשות לרצועה.

דריכות בדרום
דריכות בדרום | צילום: רויטרס, חדשות

המתיחות הגיעה בעקבות האירוע שבו כוח צה"ל פתח אתמול באש לעבר קבוצת פלסטינים תושבי עזה סמוך לשכונת בית חאנון. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח תחילה על פצוע אחד ובהמשך דווח כי נקבע מותו. בגדודי אל-קסאם של חמאס טענו כי הצעיר הוא "חבר בכוח התנגדות שנפגע מאש הכיבוש" ופרסומים שונים בכלי תקשורת פלסטינים הגדירו אותו כפעיל בזרוע הצבאית של חמאס.

כמו כן, בסוכנות הידיעות הפלסטינית WAFA נכתב כי שמו של ההרוג הוא מחמוד אחמד סאברי אל-אדהם, בן ה-28 משכונת ג'באליה שברצועה. "האיש הצעיר נפצע מכדורים חיים לאחר שצבא הכיבוש, שהיה ממוקם מאחורי מחסה סמוך לגבול, פתח באש אוטומטית לעבר אזרחים סמוך לבית חאנון", נכתב בדיווח.

מ‏דובר צה"ל נמסר בתגובה לאירוע: "לוחמים זיהו שני חמושים שהגיעו לקרבת הגדר בצפון הרצועה. הם פתחו לעבר החשודים בירי הרחקה". בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למצב בדרום ורמז לאפשרות של פעולה צבאית. "אנחנו נערכים בכלל לצד ההתקפי - בתחבולות תעשה לך מלחמה. לא יכול לפרט, הבנתם אותי, כן? לא יכול לפרט", אמר נתניהו במהלך פגישה עם ראש עיריית אשקלון תומר גלאם. "אנחנו רוצים לתת את המיגון, לתת את ההתקפה ולתת את הפיתוח לעיר".