תושבים שנקלעו לאזעקה (ארכיון)
תושבים שנקלעו לאזעקה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון: לפני חודש פרסמנו במהדורה המרכזית כי בצל ההסלמה ובשל עליה דרמטית בפניות תושבי הדרום נפגעי החרדה - מרכזי החוסן בעזה קורסים וראשי המועצות דרשו סיוע מיידי. הערב (חמישי) נחשף כי בעקבות הפרסום ראש הממשלה נתניהו התערב והודיע כי יאשר בימים הקרובים תוספת של מיליון שקלים וחצי למרכזי החוסן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מדובר בתוספת תקציבית שתסייע למרכזי החוסן לסיים את שנת 2019 מבלי לקרוס. ההחלטה שמתקבלת בזמן ממשלת מעבר, עברה את המחסומים המשפטיים והכסף יועבר למרכזים בתוך שבוע.

התקציב שיועבר למרכזי החוסן בעוטף עזה יופנה לטיפולים פסיכולוגים ופסיכיאטרים לנפגעי חרדה ולתמיכה נפשית למטפלים עצמם בעקבות הפגיעה הקשה מהמציאות הקשה של עפיפוני התבערה, שיגורים ונפילות מעת לעת.

המרכזים קורסים

לפני כחודשיים פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית כי מתברר שחמשת מרכזי החוסן בעוטף עזה, שתפקידם לתת מענה טיפולי, פסיכולוגי ורגשי לנפגעי הטראומה, נקלעו לאחרונה לקשיים כלכליים ומשבר תקציבי קשה. כתוצאה מכך, התושבים שנפגעו מהטראומה לא זוכים לטיפול.

בשנה האחרונה היו יותר מעשרה סבבי הסלמה מול חמאס ואלה הביאו לעלייה דרמטית של מאות אחוזים בפניות למרכזי החוסן בעוטף עזה. גם אחרי ההסלמה האחרונה לפני שבועיים נרשם זינוק חד במספר הפניות, מה שהוביל למחסור בצוותים מטפלים שקורסים תחת העומס וסובלים ממחוסר בחדרי טיפול.

אב ובתו רצים למקלט באשקלון (ארכיון)
אב ובתו רצים למקלט באשקלון (ארכיון) | צילום: flash 90, מרים אלסטר, חדשות

גם זמני ההמתנה לתחילת הטיפול התארכו משבועיים לחודש וחצי. מדובר בהבדל שעבור הנפגעים הוא קריטי וכך נוצר מצב עגום ומקומם של תושבים שבצל ירי הקסאמים, האזעקות ושרפות הבלונים מבקשים עזרה, תמיכה נפשית - אבל לא מקבלים מענה.

באיתות של מצוקה, ראשי המועצות בעוטף פנו למשרדי הבריאות והרווחה בבקשה לקבל תוספת סיוע של חמישה מיליון שקלים לשנה לשדרות, אשכול וליתר מרכזי החוסן בעוטף עזה וזאת כדי להתאים את המערך הקיים לצרכים ולהיקפי העבודה החדשים.