100 ממ"דים תקועים - בגלל ויכוח (צילום: רויטרס, חדשות)
100 ממ"דים תקועים - בגלל ויכוח | צילום: רויטרס, חדשות

תושבים בעוטף עזה בסכנה - בגלל ויכוח: ראש רשות החירום הלאומית (רח"ל) במשרד הביטחון מודה היום (חמישי) לראשונה ש-100 מיליון שקלים המיועדים למיגון ליישובי עוטף עזה תקועים - והסיבה מקוממת במיוחד: ויכוח עם פיקוד העורף. לדבריו, בשל העובדה הזו, מאה ממ"דים מוכנים ותקציבים נוספים שנועדו למיגון לא מפוזרים ליישובי העוטף - מה שכמובן מסכן את התושבים באזור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"בגלל האגו שלכם, לילדים פה אין מיגון", תקפו ראש עיריית שדרות אלון דוידי וראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, את נציגי פיקוד העורף ומשרד הביטחון במהלך ישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בעוטף עזה.

"בסבב ההסלמה האחרון כתבתי תודה לרח״ל", הוסיף עידאן, "בתגובה, פיקוד העורף ביטל לי פרויקטים שיכולים להציל חיים. ולמה? בגלל ריב פנימי בין המשרדים". דוידי תקף: "אין לכם שום תכנית למיגון המרחב הציבורי בעיר שדרות שגדלה מידי שנה באלפי תושבים חדשים. מיליארדי שקלים לטובת מכשול יש למדינה אבל תקציב למחסה מפני רקטות להגנה על התושבים - אין!".

ח"כ יואב קיש מהליכוד הודיע במהלך הדיון שיפנה בדחיפות לשר הביטחון, שהוא גם ראש הממשלה, בדרישה שיפטר את מנכ"ל משרד הביטחון: "אעשה את זה כדי שיהיה מישהו שיבוא לעבוד ולא מישהו שיחפש תירוצים!".

ולא רק על מחסור באמצעי מיגון מלינים ראשי הרשויות בעוטף עזה, אלא גם על סיוע נפשי שהתושבים לא מקבלים. ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, איתמר רביבו, תקף אף הוא את נציגי משרד הביטחון ופיקוד העורף שהגיעו לדיון ושיתף: "יש לי ילדה בת 12 שבוכה בכל יום כי היא מפחדת, יש לה חרדות".

דיון ועדת חוץ וביטחון בעוטף עזה, היום (צילום: חדשות)
דיון ועדת חוץ וביטחון בעוטף עזה, היום | צילום: חדשות

לפני כחודשיים חשפנו במהדורה המרכזית כי חמשת מרכזי החוסן בעוטף עזה, שתפקידם לתת מענה טיפולי, פסיכולוגי ורגשי לנפגעי הטראומה, נקלעו לקשיים כלכליים ומשבר תקציבי קשה. כתוצאה מכך, התושבים שנפגעו מהטראומה לא זוכים לטיפול.

מאז סבב ההסלמה האחרון בתחילת חודש מאי, ראש העיר אשקלון תומר גלאם דרש הקמה מיידית של מרכז חוסן באשקלון. במהלך ביקורו בעיר היום, הבטיח ראש הממשלה נתניהו שיכנס באופן דחוף את ועדת ההיגוי - על מנת שזו תדון באישור הקמת מרכז חוסן לתושבים. ונראה שכדאי מאוד שמרכז כזה יקום - כיוון שבאותה נשימה אמר נתניהו כי ישראל "נערכת למערכה רחבה ומפתיעה בעזה".