כשברקע נמשך טרור ההצתות, מצרים הציבה ביממה האחרונה אולטימטום בפני חמאס להפסיק עם שיגור העפיפונים ובלוני התבערה עד יום ראשון הקרוב. ארגון הטרור מצדו השיב בתגובה לקהיר כי אין ביכולתו לרסן את השיגורים, זאת משום שלדבריו הם מבוצעים בידי "האזרחים הקטנים" של רצועת עזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך הרצועה נשמעים לאחרונה קולות, חלקם אפילו מצד פרשנים בכירים, שתוקפים את השיגורים ומכנים אותם "התגרות מיותרת" בישראל. מבקרי חמאס טוענים בדבריהם שהפעם ישראל רצינית בכוונותיה והתגובה, שאולי תבוא כפי שמאיימים חלק מחברי הקבינט, עלולה להיות הפעם חסרת תקדים בהיקפה.

עפיפון תבערה, ארכיון (צילום: חדשות)
עשרות עפיפוני תבערה - כל יום | צילום: חדשות

בתוך כך, במערכת הביטחון סבורים כי חמאס מעוניין לסיים את הסיבוב הנוכחי, אך בתנאי שיצליח להביא הישג כלשהו אותו יוכל להציג לתושבי הרצועה. במקביל שליחים של האו"ם ושל מצרים מנסים להוריד את חמאס מהעץ, אך ההבנה היא שחמאס מחפש תמונת ניצחון בדמות הישגים אותם יוכל להציג לאוכלוסייה, למשל כניסת סחורות חופשית לרצועה כמו בעבר או הוצאת פועלים לעבודה בישראל והחזרת שטחי הדייג.

במערכת הביטחון מתריעים כי אם בסופו של דבר לא יימצא צד שלישי שיוריד את חמאס מהעץ, ישראל תיאלץ בסופו של דבר לצאת בלית ברירה לסבב לחימה חדש ברצועה. ביממה האחרונה פרצו 17 שריפות במועצות האזוריות אשכול וניר יצחק, ונראה שלא רק שהפלסטינים לא רוצים למתן את השיגורים, אלא הם שיכללו את טרור ההצתות.

אחד מבקבוקי התבערה ששוגרו לעוטף (צילום: חדשות)
אחד מבקבוקי התבערה ששוגרו לעוטף | צילום: חדשות

חלק מהשריפות שפרצו היום בעוטף עזה הוצתו באמצעות בקבוקי שתייה, אותם הפלסטינים קושרים לחומר בעירה כלשהו ולאחר מכן משגרים אותם לעבר שטח ישראל. במסגרת הניסיון המתמשך להתגבר על טרור ההצתות, בגזרת עוטף עזה החלו להשתמש ב"סנקס" - כדור לכיבוי אש באמצעות אבקה מיוחדת שחונקת את האש במגע של הכדור עם הלהבה‎.

בצל המתיחות בדרום, אוגדת עזה עורכת בימים אלה תרגיל ענק, במסגרתו הכוחות השונים מתרגלים את כיבוש הרצועה. שר הביטחון אביגדור ליברמן סייר באוגדה ושיגר מסר ברור לעבר הרצועה: "אם נאלץ לצאת למערכה - אנחנו נוכל להכריע כל אויב. צה"ל יודע מה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות. אנחנו נקבע את כללי המשחק ולא אף אחד אחר".