הפגנות מחוץ למתחם ההר (צילום: חדשות 2)
דריכות בהר הבית | צילום: חדשות 2

המחאה והזעם על הבידוק בכניסה להר הבית: עשרות מוסלמים מוחים היום (שני) בשערי הכניסה לאתר הקדוש במחאה על צעדי האבטחה הישראליים שננקטו בעקבות הפיגוע בו נרצחו שני שוטרים ביום שישי. לא נרשמו עימותים חריגים ולא בוצעו מעצרים, אך הרוחות היו סוערות. במשטרה מדגישים כי מאות מתפללים מוסלמים נכנסו לאתר הבוקר, לצד קבוצות של תיירים ויהודים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אבו מוחמד, אחד המוסלמים שבאו להתפלל, צעק: "ברוח בדם נפדה אותך יא אל-אקצא, לא להיכנס במחסומי הבדיקה של הכיבוש". הוא הדגיש כי "העמדה שלנו לא תשתנה, לא נקבל שום הגבלה באל-אקצא. אם רוצים שהחיים פה ימשיכו בביטחון צריך לפתוח את הכניסה - לא לשערים אלקטרוניים, לא לשוטרים שעומדים עם נשק. זה מקום לעבוד את אללה ולא ניתן שישנו אותו".

הר הבית, הבוקר (צילום: חדשות 2)
"לא נסכים לשום שינוי" | צילום: חדשות 2

מתפלל נוסף בשם נזאם עלי התריע מהשלכות הצעדים החדשים: "יהודים, דעו לכם שהצבא של מוחמד כאן מוכן. אנחנו נשב כאן איתנים. לא נסכים לשום שינוי פה. החוזק שלנו באיתנות שלנו: אל-אקצא יותר חזק מכולם ויותר מהכיבוש המשחית".

מתפללות מחוץ להר הבית, היום (צילום: חדשות 2)
מתפללות מחוץ להר הבית, היום | צילום: חדשות 2

"גונבים את הריבונות באל-אקצא"

אבראהים, שגם הוא הגיע למחות נגד מדיניות ישראל, האשים: "אתם תכננתם את הפיגוע, מדינת ישראל הכניסה את הנשק וגייסה את האנשים האלה. אצלנו לא קורים דברים כאלה. עשיתם את זה כדי לגנוב את הריבונות באל-אקצא".

גם בחמאס המשיכו היום במסרים הלוחמניים נוכח צעדי ישראל בהר הבית. "אנחנו מצדיעים לשומרי הר הבית ולמאמינים שמסרבים להיכנס דרך המגנומטרים שמיועדים להדק את השליטה הבטחונית", נכתב בהודעת הארגון. "הפעולה חסרת התקדים והמסוכנת הזו נועדה לכשלון ולא תצליח לספק ביטחון לציונים. אנו קוראים לאנשים שלנו להגיב לכוח הכיבוש הציוני ולבני האומה האסלאמית והמדינות הערביות לתמוך במתנגדים מירושלים".

לראשונה מאז הפיגוע בהר הבית ביום שישי בו נרצחו שני שוטרים, חודשו הבוקר הביקורים של תיירים ויהודים במתחם הקדוש. כתבנו עמית ולדמן התלווה לאחת הקבוצות שסיירה במקום ותיעד את הרחבה השוממת והשקט הלא אופייני הנובע מהיעדרות אנשי הווקף שמסרבים לעבור בידוק.

חברי הקבוצה וגם השוטרים שליוו אותם נראו עצובים מהרגיל ואחד מהם, חיים אלבוים, אמר לחדשות 2 Online: "אחד הדברים המוזרים זה שאין ווקף. אין אף אחד. זה אחר לגמרי. תמיד הולכים איתנו אנשי הווקף".

הכוננות הגבוהה של המשטרה והבידוק הקפדני לכל העולים להר הבית נמשך גם הבוקר, אך כל הרחובות במזרח ירושלים ובעיר העתיקה נפתחו ואין עוד מגבלות כניסה.

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן