בוקר מתוח בעיר העתיקה בירושלים: לראשונה מאז הפיגוע בהר הבית ביום שישי בו נרצחו שני שוטרים, חודשו הבוקר (שני) הביקורים של תיירים ויהודים במתחם הקדוש. כתבנו התלווה לאחת הקבוצות שסיירה במקום ותיעד את הרחבה השוממת והשקט הלא אופייני הנובע מהיעדרות אנשי הווקף שמסרבים לעבור בידוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חברי הקבוצה וגם השוטרים שליוו אותם נראו עצובים מהרגיל ואחד מהם, חיים אלבוים, אמר לחדשות 2 Online: "אחד הדברים המוזרים זה שאין ווקף. אין אף אחד. זה אחר לגמרי. תמיד הולכים איתנו אנשי הווקף".

הכוננות הגבוהה של המשטרה והבידוק הקפדני לכל העולים להר הבית נמשך גם הבוקר, אך כל הרחובות במזרח ירושלים ובעיר העתיקה נפתחו ואין עוד מגבלות כניסה. מהמשטרה נמסר כי בניגוד לאתמול, עד כה לא נרשמו עימותים.

הר הבית (ארכיון) (צילום: יהודה עציון)
לא נרשמו עימותים עד כה | צילום: יהודה עציון
הר הבית (צילום: יהודה עציון)
צילום: יהודה עציון

"תפילות הבוקר בהר הבית מתקיימות כסדרן", ציינו במשטרה. ארבעה שערים נפתחו הבוקר, בהם גם שער המוגרבים המיועד לתיריים ויהודים: המתפללים והמבקרים עוברים בידוק במגנומטרים, ומאות מוסלמים כבר עברו את הבידוק.

מחוץ לשלושת השערים המיועדים למוסלמים נותרו כמה עשרות שמסרבים להיבדק בשערים המגנטיים, כך לפי המשטרה. עוד הדגישו במשטרת ירושלים כי "הכוונה כעת היא להחזיר לשיגרה מלאה את החיים במזרח ירושלים" - אך גם שם מודעים לכך שהמבחן יהיה לקראת תפילת הצהריים - התפילה המרכזית בהר הבית.

איך תתוגבר האבטחה במקום? בשלב זה הכוונה המוצהרת היא להתקין שערים בכל תשעת שערי הכניסה להר הבית - כך הצהיר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן וכך מצהירים בפיקוד המשטרה ובמטה הארצי. הכוונה היא שיוצבו אמצעי בידוק, בין אם מדובר בשערים מגנומטרים או מכשירים משקפי רנטגן, בדומה שאלו שמוצבים בנתב"ג ומאפשרים בדיקה טובה ומהירה יותר של הנכנסים להר הבית.

הכוונה היא שמי שיפעיל את אמצעי הבידוק זו חברה פרטית שמעסיקה מאבטחים, בדומה למה שקורה לכניסות לכותל המערבי. ההערכות הן שמחר (שני) ייפתחו ארבעה שערי כניסה להר הבית: שלושה למתפללים מוסלמים ומעבר המוגרבים שדרכו נכנסים יהודים ותיירים, שם כבר מוצבים זה מכבר אמצעי בידוק ומגנומטרים.

ארדן: "כל מי שייכנס ייבדק"

המחאה בכניסה להר נגד הצבת הגלאים (צילום: flash90, יונתן סינדל)
מתפללים מחוץ להר הבית, אתמול | צילום: flash90, יונתן סינדל

בתדרוך לעיתונאים בפריז אמר אמש נתניהו כי לא יוסרו המגנומטרים שהוצבו בהר הבית, וגם יותקנו מצלמות מסביב להר כדי למנוע פיגועים דומים. על הסטטוס קוו אמר נתניהו: "לא נכון לשנות, זה עלול לגרום לתוצאות בלתי צפויות ולפגוע ביחסים מתהדקים עם חלק ממדינות ערב".

מגנומטרים בכניסה להר, אחרי הפיגוע (צילום: חדשות 2)
המגנומטרים שהוצבו באתר, אתמול | צילום: חדשות 2

בריאיון לתכנית "שש עם" השר לביטחון פנים גלעד ארדן אף הבהיר כי הצבת המגנומטרים אינה זמנית: "מבחינתי ומבחינת המשטרה המגנומטרים יישארו במקומם, בכל הפתחים המובילים להר, וכל מי שייכנס ייבדק. הפיגוע הוא חציית כל הקווים האדומים, לא זכור לי שנכנס ירי חי לתוך הר הבית. זה מחייב את המשטרה לבדוק בדיקה פרטנית, עד כמה שזה מורכב".

משה נוסבאום וירון אברהם השתתפו בהכנת הידיעה