תרגיל צה"ל בצפון. ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מהפכה בתנאי הלוחמים. ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מהפכה במעמד הלוחמים בצה"ל - בעוד חודש וחצי: הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט אישר שורת הטבות למערך הלוחמים בצה"ל, כחלק מהשלמת תכנית להעצמתם. התכנית גובשה נוכח הצורך הגובר בלוחמים בצה"ל אל מול ירידה איטית בנכונות ללחימה וגם נועדה לחדד את ההבחנה בין לוחמים ל"לוחמי חוד".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השינויים הללו יבואו לידי ביטוי באופן הדומיננטי ביותר ביחידות המובחרות: סיירת מטכ"ל, הקומנדו הימי, שלד"ג ו-669. לאחרונה, כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, גובשה בסיירת מטכ"ל המהפכה בה כל הלוחמים יחתמו שלוש שנים קבע וייצאו לקורס קצינים מזורז. כעת מדובר על כך שכל הלוחמים ביחידות אלו יחתמו מעתה על 8 שנים של שירות צבאי - כאשר מתוכן 3 שנות סדיר, 3 שנות קבע ושנתיים נוספות של לימודים שיקבלו על חשבון הצבא.

בשלב הראשון נעשתה הבחנה והגדרה של סוגי החיילים שנוטלים חלק במערך הלוחם בצה"ל. מי שמאומן לפעול ב"מרחב מבצעי המגע", במערכים מתמרנים ותוך סיכון חייו יוגדר 'לוחם חוד', מי שמאומן לפעול במרחב מבצעי בכדי לפגוע באויב - בין אם באופן ישיר ובין אם כחלק מצוות באמצעי לחימה תוך סיכון חייו - יוגדר 'לוחם'. כל מי שמאומן לפעול במרחב מבצעי תוך סיכון חייו בתפקידי עזר כמו מודיעין ומנהלה יוגדר כ'תומך לחימה מבצעי'.

ההטבות שהיו עד היום נשארו לכל הלוחמים, כאשר שורת ההטבות החדשות נוגעת למה שמוגדר 'לוחמי החוד' והם יבואו לידי ביטוי במספר היבטים הקשורים למערך הלוחם. מבחינת התנאים הטכניים של החיילים יתבצע מהלך רחב לשדרוג בסיסי האימון של היחידות הקרביות, כרטיס לרכישת ציוד אישי וציוד לחימה ייעודי וחדיש.

לוחם נפצע בינוני בתאונת אימונים (צילום: דו"צ, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: דו"צ, חדשות

"יש פה אמירה ערכית"

לפי התכנית החדשה שכרם של הלוחמים יעלה בשנה השלישית לשירותם. "אי אפשר להביא חיילים ליחידות הלוחמות, לסכן את חייהם ולתת 700 שקל", אמר הרמטכ"ל שמבטיח כעת שהחל מהראשון לנובמבר יקבלו הלוחמים 2,000 שקלים בחודש. בנוסף יקבלו הלוחמים כרטיס שיעניק להם הטבות במסעדות, סרטים וברכישת ביגוד ספורט. כמו כן, יקבלו הלוחמים סיוע במימון הלימודים ובקורס הפסיכומטרי.

"מודיעין חשוב, סייבר חשוב, אבל הדבר החשוב ביותר לצבא זה הכוח הלוחם שלו שמבצע משימות ומסכן את החיים שלו", אמר איזנקוט. "יש פה אמירה ערכית אך אמירה ערכית לבדה זה לא מספיק ולכן נקטנו בשורה של צעדים, שגם הם לא המצאת הגלגל, אבל הם מעבירים את המסר על הוקרת התודה של הצבא ללוחמיו".

אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: חדשות 2)
תעודת לוחם - כבר אחרי 18 חודשים | צילום: חדשות 2

השינוי יורגש גם בשלבי הקידום השונים במערך הלחימה. כך לדוגמא יקוצר פרק הזמן שחייל או קצין ישרת בטרם יקבל העלאה בדרגה, תעודת הלוחם תוענק כבר לאחר 18 חודשי שירות ותוגדל כמות הסמלים וסיכות הלוחם.

"כל אחד ילמד מה שרוצה", אמר הרמטכ"ל. "מי שרוצה להיות רופא, יעשה שנתיים רפואה וימשיך בזה, הכל פתוח לא חייבים ללמוד היסטוריה, כל אחד ילמד מה שרוצה". אייזנקוט הדגיש גם את הרציונל שעומד מאחורי השינוי: "זה פחות גיוסים, פחות גיבושים, פחות הכשרות, יותר מקצועיות".