מתכוננים להסלמה
כך ייתאפשר פינוי מהיר ויעיל | צילום: לירן אוזן

פרסום ראשון: מפגש מיוחד נערך היום (ראשון) בין קצין העורף של אוגדת עזה, סא"ל אמיר בן-דוד, לבין ראשי היישובים בעוטף עזה. תחת הכותרת "היערכות לחירום" עסקו הצדדים בתכנית לפינוי מיידי של התושבים באזור במקרה חירום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי התכנית, ישנם שני סוגי פינוי עיקריים: הראשון הינו תכנית "מלונית" המאפשרת פינוי תוך 48 שעות בהחלטת ממשלה. השנייה היא תכנית לפינוי התושבים תוך 24 שעות בלבד בהחלטת הצבא וראשי היישובים בעוטף עזה יחד.

מדובר במפגש ראשון בו הגורמים הבכירים באוגדה מנהלים שיח עם ראשי היישובים, קציני הביטחון וראשי צוותי החירום ביישובים. כעת ישנן הנחיות ברורות כיצד לפעול במקרה חירום, המאפשרות פינוי של כלל היישובים תוך 24 שעות בלבד.

מדובר במפגש שנקבע מראש, כחלק מיישום מסקנות מבצע צוק איתן. מטרת המפגש לייעל את הפינוי בעת חירום, כמו גם להרגיע את תושבי האזור ולאפשר פינוי יעיל וזריז בעת הצורך. מ"תוך חוסן והקשבה למה שעוזר לתושבים, אנו מתארגנים כבר זמן לפינוי סדור של צמודי הגדר כדי לאפשר בזמן לחימה ביטחון ושקט ככל האפשר לתושבים", נמסר מהמועצה האזורית שער הנגב, "לאחרונה צה"ל בוחן אפשרות נוספת להגנה על יישוב בעת התרעה על ארוע פינוי מיידי. המועצה עם מרכז החוסן ובשיתוף הצבא נערכים להתארגן הן למקום הפינוי והן ליישובים המתפנים. הפגישה היום עם מנהלי הקהילה ויורי צח"י ובין המועצה והצבא הי נה אחת מפגישות המתקיימות לשיתוף למידה הדדית והתארגנות‎".

בתוך כך, מוקדם יותר היום נודע כי תתאפשר העברת 54 מיליון שקלים ליישובי עוטף עזה, כחלק מתכנית השיקום לאחר מבצע צוק איתן - העברה שעוכבה עד כה בשל התכנית להעברת הסכום דרך החטיבה להתיישבות. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר הודיעה כי תאפשר באופן חריג לכספים לעבור ליישובים חרף אי-הסדרים.