הרב אייל קרים (צילום: במחנה)
הרב קרים, ארכיון | צילום: במחנה

פחות מיממה עברה מאז הכריז הרמטכ"ל על מינוי הרב אייל קרים לרב הצבאי הראשי, והמחאה במערכת הפוליטית נגד המינוי מתרחבת. דברים מעוררי מחלוקת שכתב לפני כמה שנים באתר "כיפה", מהם השתמע לכאורה כי בתנאים מסוימים מותר לחיילים לאנוס גויות בזמן מלחמה, הובילו לקריאות לביטול המינוי. בעקבות הדברים, זימן ראש אגף כוח האדם אלוף חגי טופולנסקי את אל"מ קרים לשיחה, במהלכה הבהיר הרב כי אין שום היתר בעיתות שגרה וחירום לפגוע מינית בנשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף לדברים אלו ביקש הרב הצבאי המיועד להבהיר כי הוא תומך ומאמין בשירותן של נשים בצה"ל, ופעל למען שילובן במסלולים השונים. אל"ם קרים הדגיש כי הוא אחד מיוזמי הכללים שמאפשרים לכלל החיילים להשתתף באירועים בהם מושמעת שירת נשים.

הרב אמר כי הוא מצר על הפרסומים בכלי התקשורת ביממה האחרונה, וציין כי צה"ל הוא צבא עם ממלכתי והוא גאה להוביל את הרבנות הצבאית הראשית ומתחייב לפעול בממלכתיות, בתבונה וברגישות בתפקידו.

בדובר צה"ל מבהירים כי "הפרסום על כך שהרמטכ"ל ידון במינוי הרבצר - אינו נכון".

יושג איחוד ברגע האחרון? (צילום: פלאש 90, חדשות)
תקפו את הציטוטים. לפיד ולבני | צילום: פלאש 90, חדשות

עוד לפני ההודעה על השיחה בין הרב לראש אכ"א ביקרה בחריפות ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) את הדברים של הרב קרים וכינתה אותם מקוממים. "אין פה מקום לפרשנויות או פלפולים", אמרה לבני לחדשות 2 Online. "העובדה שהרב הראשי המיועד בכלל עסק, ולו תאורטית, באפשרות לאונס נשים ונגד שירתן או גיוסן - הופכות אותו ללא ראוי בצה"ל".

היום התייחס גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד למינוי הרב הצבאי הראשי ותקף בעיקר אמירות מסויגות של קרים בנוגע לשירות נשים בצה"ל ולהופעת זמרות בפני חיילים. "צריך לעשות את זה פשוט - הרב הצבאי הראשי החדש צריך להגיד בקול רם צלול וברור: 'אני תומך בגיוס נשים לצה"ל'", כתב לפיד. "אחרת הוא לא יכול להיות הרב הצבאי של הלוחמות בקרקל, של התצפיתניות שיושבות מול החיזבאללה, של הטייסות בחיל האוויר, של החובלות בחיל הים, של כל אחת מעשרות אלפי החיילות של צה"ל".

"אם הוא לא יגיד את זה בקולו, הוא לא יכול להיות הרב הצבאי הראשי", הוסיף לפיד. לגבי הסערה שעוררו דבריו של קרים בנושא אונס בזמן לחימה, אמר יו"ר יש עתיד: "אני מסרב להאמין שזו דעתו. אם הוא חושב כך, זה לא שהוא לא יכול להיות הרב הצבאי הראשי, הוא לא יכול להיות רב בכלל".

פתחה את המפלגה ושילמה בכיסאה
"התבטאות מחרידה וגזענית". גלאון | צילום:

יו"ר מרצ זהבה גלאון טענה גם היא כי קרים לא ראוי להפוך לסמכות הרבנית הבכירה בצה"ל "ואינו ראוי לייצג את המוסר היהודי בשום צורה שהיא". לדבריה, "ההתבטאות המחרידה, הגזענית והאלימה שלו שמתירה את דמן של נשים לא היתה עוברת בשום מקרה בו אדם מתמנה לתפקיד בכיר, ובטח לא כשהוא מקבל לידיו את המטה הדתי של אחד מהאירגונים הגדולים במדינה שמעביר תחתיו אחוזים ניכרים מהצעירים במדינת ישראל".

גלאון קראה לרמטכ"ל לבטל את המינוי: "בימים של הסתה גזענית ושל חשיפת פרשיות אלימות מינית - אסור לגלות גרם של סבלנות כלפי אמירה כזאת, על אחת כמה וכמה כשהיא מגיעה כפירוש להלכה".

דובר צה"ל: "מעולם לא אמר שחייל רשאי לפגוע מינית באישה"

ח"כ עאידה תומא-סלימאן, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, הגיבה אמש לנושא ואמרה כי "אמירתו של קרים אינה משתמעת לשני כיוונים, ואין לנסות וליפות אותה. מי שמחפשות לדאוג לרווחת החיילות ומעמדן צריכות להיות מודאגות ממינוי רב ראשי שמתיר אונס של נשים, ושאינו 'ממליץ' להופעת זמרות בטקסים צבאיים, וכנראה יביא עוד פרשנויות יצירתיות ומיזוגניות מסוג זה". ח"כ תומא-סלימאן הוסיפה כי האמירה בנוגע לאונס נשים לא יהודיות "דומה אך ורק ל-'פתווה' של ארגון רצחני לא כל כך רחוק מגבולות ישראל. אני אפנה ליועץ המשפטי לממשלה להתנגד למינוי זה, ואני קוראת לחברות וחברי הכנסת להצטרף לפנייתי".

בתשובה לשאלה שפרסם באתר "כיפה", כתב לפני מספר שנים קרים כי כחלק מהשמירה על כושר הלחימה של הצבא ועל רוחם של החיילים, ניתן "לפרוץ" את גדרי הצניעות והכשרות, כך שמותר לאכול מזון טרף ולאנוס נשים. "המלחמה דוחה צדדים מסוימים של גילוי עריות, אף שהתחברות אל גויה הוא דבר חמור מאוד, אלא שהוא הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים", ציין הרב בתשובה לשאלה. "מאחר והצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו, התירה התורה לפרט לספק את היצר הרע בתנאים שהתירה, למען הצלחת הכלל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אל"ם קרים מבקש להבהיר כי דבריו נאמרו בתשובה לשאלה פרשנית בלבד, אך בשום פנים ואופן לא לשאלה הלכתית מעשית. הרב קרים מעולם לא כתב, אמר או אפילו חשב שחייל צה"ל רשאי לפגוע פגיעה מינית באישה במהלך מלחמה - המפרש את דבריו באופן אחר טועה ומטעה".