"להעביר את עלאן מביה"ח ברזילי" (צילום: רויטרס)
"להעביר את עלאן מביה"ח ברזילי" | צילום: רויטרס

אחרי שהפסיק את שביתת הרעב וצו המעצר המינהלי נגדו הוקפא, בסביבתו של פעיל הג'יהאד האסלאמי מוחמד עלאן שוקלים לפנות לבית המשפט ולבקש להעבירו לבית החולים "שיבא" בתל השומר או הדסה עין כרם בירושלים להמשך טיפול רפואי. ‎

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש החליט בג"ץ להקפיא את צו המעצר המינהלי. "בשל מצבו הרפואי הנוכחי אין הוא מהווה סיכון לעת הזאת", קבעו השופטים. מיד על קבלת הידיעה על החלטת בג"ץ הודיעו בני משפחתו של עלאן כי תמה הפסקת הרעב שלו ויתאפשר להזין אותו במסגרת הטיפול הרפואי שניתן לו. אמש חלה החמרה במצבו ובבית החולים הוחלט לחזור ולהרדימו.

בהחלטתם הדגישו השופטים כי בהתאם לעמדת המדינה, אם יתברר כי הפגיעה המוחית של עלאן אינה הפיכה, הצו יבוטל מיד. "ייתכן שיידרשו שבועות ואף חודשים כדי לברר אם הוא הפיך במלואו או בחלקו אם לאו", נכתב בהחלטה.

בשל מצבו הרפואי הוא יישאר בשלב זה במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברזילי באשקלון, אך בני משפחתו ומקורביו יוכלו לבקרו "שלא כעצור".השופטים הדגישו כי על אף ההסתייגות מהליך המעצר המינהלי, "שהוא ברירת מחדל קשה", נמצא כי המעצר עצמו מוצדק וכי אין מקום להתערב בהחלטת בית המשפט הצבאי בנושא.

מוקדם יותר אתמול דיווח מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, כי בדיקת MRI מוח שנעשתה לעלאן העלתה כי הוא סובל מנזק מוחי כתוצאה ממחסור בוויטמין B1. "במהלך היום הוא החל לאט לאט לאבד את הקשר הקוהרנטי עם הסביבה ולא דיבר לעניין, דבר שיכול להצביע על בעיה במוחו", אמר. "בבדיקה שנערכה לו ראינו שיש בגוף מסוים במוח נזק שמתאים לתמונה הקלינית שראינו".