הפגנה בשטחים למען עלאן (צילום: רויטרס)
מחאה לשחרור עלאן | צילום: רויטרס

אחרי 64 ימים של שביתת רעב, בג"ץ דן כעת (רביעי) בעתירה לשחרר את העציר המנהלי מוחמד עלאן. במשפחתו איימו כי אם לא ישוחרר הוא יחריף את שביתת הרעב, וסירבו להצעת הפשרה של המדינה לשחרר אותו לחו"ל או זאת שהוצגה היום - לדחות את שחרורו לחודש נובמבר. עלאן, ששב שלשום להכרה, הצהיר בפני בני משפחתו כי הוא מוכן גם למות - ובמערכת הפוליטית גוברים הקולות נגד שחרורו וגם נגד המשך הטיפול בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסביבתו של העציר המנהלי הבהירו לחדשות 2 Online כי הם מסרבים להצעת הפשרה לפיה המדינה לא תבקש את הארכת מעצרו בתום התקופה שנקבעה מראש, ב-3 בנובמבר. הם דורשים שחרור מיידי לבית משפחתו בשכם.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הביע לפני הדיון תקווה כי עלאן לא ישוחרר. "אני מתנגד נחרצות לכל ההצעות שמועלות לשחרורו של המחבל עלאן", אמר. "שחרורו יהווה פרס על שביתת הרעב שהוא יזם ועלול לגרום לשביתות רעב המוניות בקרב העצירים הביטחוניים אחרי שהם יגלו כלי חדש שדרכו ניתן לסחוט את מדינת ישראל. בטרור נלחמים בתקיפות ולא מחפשים פשרות".

"לתת לכל שובת רעב למות"

נציגי ארגון ההורים השכולים "אלמגור" הגיעו לדיון ותקפו את הצעת המדינה לשחרר את עלאן לחו"ל. "החופש הגדול מתחיל עכשיו למחבלים ועם ניצחונו של מוחמד עלאן יחל גל של שביתות רעב נוספות - המערכת המשפטית והמערכת הביטחונית ירדו מהפסים", אמר מאיר אינדור, יו"ר הארגון. 

לדבריו, יציאתו מהכלא של עלאן שובת הרעב "תאפשר לו לחזור לפעילות טרור ולהוציא פיגועים, וזו הסיבה שהביאה אותו לכלא. דבר לא השתנה ברמת הסיכונים מלבד הלחצים של הפלסטינים ותומכיהם בקרב ערביי ישראל".

בארגון הפנו אצבע מאשימה גם כלפי מדיניות הממשלה ולא רק כלפי בג"ץ. "ממשלת נתניהו נכנעה שוב לאלימות ולהסתה שליוותה את שביתת הרעב", אמר אינדור. "את צרכי הבטחון היו צריכים להכתיב רשויות המשפט והביטחון, ולא מפגינים אלימים מחוץ לבית החולים".

גם ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) הביע עמדה ברורה לגבי סוגיית שובת הרעב. "להזין בכפייה או לא? לשחרר לחו"ל או לארץ? התשובה היא אחת: לתת לעלאן ולכל עציר ביטחוני אחר ששובת רעב, למות!", כתב בפייסבוק. "אם עובדה זאת תגיע להכרתם של ראשי הטרור, תהפוך שביתת רעב של עציר ביטחוני לשביתת רעב ולא לדילמה שעלולה להפוך לאולטימטום של ארגוני הטרור, שמצליחים בעזרתה האדיבה של הממשלה להפוך את זה לאירוע כל כך דרמטי".

עלאן לפני שביתת הרעב
יסרב לטיפול. מוחמד עלאן | צילום:

אחיו: "חצי ממנו כבר מעולם אחר"

שעות ספורות לפני הדיון בבג"ץ בעתירתו של שובת הרעב מוחמד עלאן לשחררו ממעצר, אמר אחיו כי בכוונתו של העציר להורות לרופאים בביה"ח ברזילי על הפסקת הטיפול בו. "הוא לא איתנו, חצי ממנו בעולם אחר", ציין עימד בריאיון לגלי צה"ל. "מי שיראה אותו על המקום יגיד 'שחררו אותו, הוא הולך למות'".

בית החולים ברזילי, ארכיון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
בבית החולים לא יכפו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בבית החולים ברזילי, בו מאושפז העציר במצב יציב, אומרים כי במידה ויבקש לעצור את הטיפול, הרופאים לא יסרבו. "אם הוא לא רוצה את הטיפול והוא אחראי למעשיו אנחנו לא נטפל בו", הבהיר ד"ר חזי לוי, מנהל בית החולים. "אנחנו פועלים על פי הדין הישראלי".

מצבו של עלאן מוסיף להיות קשה. הוא בהכרה ואינו מונשם, וממשיך לקבל טיפול בנוזלים ותרופות חיוניות לתמיכה בתפקוד המערכות בגופו בהסכמתו. עם זאת, הסבירו בני משפחתו כי אם לא ישוחרר הוא יסרב לקבל טיפול - ואז תתעורר שוב סכנה לחייו וגם האפשרות של הזנה בכפייה.