דייגים בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
לקראת הסדרה? ארכיון | צילום: חדשות

לאחר הפרסום במהדורה המרכזית על כך שהושגה הפסקת האש מול חמאס למשך חצי שנה, ישראל החליטה להגדיל את מרחב הדייג ברצועה כדי למנוע הדרדרות במצב ההומניטרי - כך הודיע הבוקר (שלישי) מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה שפרסם אלוף כמיל אבו רוקון נמסר כי כעת מרחב הדייג יהיה 15 מיילים ימיים והדגיש, כפי שעשה פעם קודמת, כי מימוש הצעד מותנה בכך "שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות". בנוסף הבהיר: לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, "וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

אמש פורסמו לראשונה במהדורה המרכזית פרטי ההבנות של ישראל וחמאס, שהושגו בתיווכן של מצרים והאו"ם לאחר סבב הלחימה האחרון בדרום. ארגון הטרור הסכים בין היתר להפסיק את האירועים האלימים על הגדר, לשמור על המרחב הביטחוני, 300 מטרים מהגדר וכן להפסיק את העימותים הליליים באזור הגבול והמשטים לאזור החוף.

הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס (צילום: החדשות)
למה התחייב חמאס? | צילום: החדשות
הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

ישראל מצידה הסכימה - כפי שהודיע הבוקר מתאם פעולות הממשלה בשטחים - להרחיב את מרחב הדייג ל-15 מיילים ימיים, לקדם העסקה יזומה של האו"ם, להעביר תרופות וסיוע אזרחי וכן לפתוח במשא ומתן על חשמל, מעברים, בריאות וכספים.

ההבנות בין ירושלים ועזה אמורות להתקיים למשך חצי שנה: אם יצליחו לשמור על הכללים - שהפלסטינים דורשים קצב מהיר ליישומם - יחל הדיון על הפרק היותר בעייתי בהבנות, השבת לוחמי צה"ל שנפלו בעזה ומוחזקים שם ושני האזרחים הנוספים שמוחזקים ברצועה.