הדרום יהיה רגוע לחצי שנה? (צילום: החדשות)
הדרום יהיה רגוע לחצי שנה? | צילום: החדשות

רק לפני שבועיים ישראל וחמאס היו בעיצומו של סבב לחימה. הערב (שני) נחשף במהדורה המרכזית כי הושגו הבנות בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרי ובסיוע ממשי של נציג האו"ם, על הפסקת האש בגבול למשך חצי שנה. לא מדובר בהסכם כתוב אלא בהבנות הדדיות. בלי קשר להבנות, עניין השבויים והנעדרים נמצא בטיפול שוטף ומסביב לשעון – ולא ימתין לתום ההסדרה הנוכחית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ההבנות שהושגו מהצד של חמאס: הפלסטינים מסכימים להפסקת אש והפסקת האירועים האלימים על הגדר; שמירת המרחב הביטחוני - 300 מטרים מהגדר; הפסקת עימותים ליליים והפסקת המשטים לאזור החוף.

הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס (צילום: החדשות)
פרטי ההבנות מצד חמאס | צילום: החדשות

 

ישראל מצידה מוכנה להרחבת מרחב הדייג ל-15 מייל, קידום העסקה יזומה של האו"ם, העברת תרופות וסיוע אזרחי ופתיחת משא ומתן על חשמל, מעברים, בריאות וכספים.

הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס (צילום: חדשות)
למה הסכימה ישראל? | צילום: חדשות

ההבנות אמורות להתקיים במשך חצי שנה. אם יצליחו הצדדים לשמור על הכללים - שהפלסטינים דורשים קצב מהיר ליישומם - יחל הדיון על הפרק היותר בעייתי בהבנות, השלב הבא - לוחמי צה"ל שנפלו בעזה ומוחזקים שם ושני האזרחים הנוספים שמוחזקים ברצועה. המצרים היו גורם משמעותי במגעים, ובתקופה הקרובה נדע מה יקרה אם הצדדים יעמדו בתנאים תמורת שקט.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתוגבה: "אין הבנות חדשות. מאמצי השבויים והנעדרים נמשכים ללא הרף"‎.

אילו ספרים קרא בכלא? יחיא סינוואר (צילום: רויטרס, חדשות)
סינוואר, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות
מסלול עוקף לוועדת ההיתרים (צילום: Marc Israel Sellem/FLASH90, חדשות)
צילום: Marc Israel Sellem/FLASH90, חדשות

אירועי יום הנכבה בשבוע שעבר אמנם לא הביאו להסלמה, ובמערכת הביטחון הביעו סיפוק מהכלת האירועים, אך ביקורת צפה ועלתה דווקא ברצועת עזה. תושבים מתחו ביקורת על התנהלות חמאס במוקדים השונים והתלוננו על כך שכוחות הריסון תקפו מפגינים ללא סיבה.

במקביל, לפחות 3 שרפות פרצו בחמישי האחרון בשטחי העוטף. על פי החשד, בלוני תבערה גרמו לשלושה מקרי שרפה: יערני קק"ל דיווחו על שלושה מוקדים, ביניהם יער שוקדה ויער בארי. צוותי כיבוי הוזעקו לטיפול בלהבות. הכוחות הצליחו להשתלט על שרפת קוצים שפרצה סמוך לנחל עוז.

כמו כן, בכלי תקשורת ברצועת עזה פורסם בסמוך לאותם אירועים כי צה"ל צמצם את מרחב הדיג בניגוד להבנות, אך בצה"ל הכחישו. אביחי אדרעי, דובר צה"ל לתקשורת הערבית, הודיע: "למרות הדיווחים, אנו מבהירים כי אין שינוי בתחום הדיג ברצועת עזה".