"הפסיקו להשתמש בדרגות כדי לקדם עמדות פוליטיות": בעקבות פרסומה של דנה ויס על קריאתם של בכירים לשעבר במערכת הביטחון לנתניהו שלא לספח לישראל חלקים ביהודה ושומרון, השר לביטחון פנים ולעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן יוצא למתקפה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מצער שה'בכירים לשעבר' במערכת הביטחון מתיימרים פעם אחר פעם 'לנבא' מה יקרה ומה יעשו הפלסטינים בתגובה לצעד ישראלי מתבקש ומוסרי כמו החלת הריבונות והחוק הישראלי על ההתיישבות היהודית ביו״ש", כתב ארדן בטוויטר. "לא למדתם לקח מאוסלו ומהבאת ערפאת לשטח? מההתנתקות? מהתמיכה שלכם בנסיגה מהגולן ובהסכם עם אסד? די!".

מעלה אדומים, תסופח? (צילום: מארק ניימן, לע"מ, חדשות)
מעלה אדומים, תסופח? | צילום: מארק ניימן, לע"מ, חדשות

"אני לא מדבר רק על ההיבט המוסרי והזכות שלנו לשטחי מולדת בהם חי עמנו אלפי שנים, ועל הצורך לא לתת פרס לסרבנות הפלסטינים ולא לאפשר למאות אלפי יהודים לחיות תחת חוקים עות'מאנים או ירדניים", המשיך השר לביטחון פנים. "אתם לא יודעים שגם כיום מי שמסכל כמעט את כל הפיגועים משטחי הרש״פ זה צה״ל והשב״כ?".

"כמה אפשר ולהפחיד עם הפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני מצד הרשות הפלסטינית?? זה הרי קודם כל אינטרס שלה ובלי שיתוף הפעולה הביטחוני גם אבו מאזן והרשות מזמן לא היו שם. הגיע הזמן להפסיק להשתמש בדרגות במסגרת קידום עמדות פוליטיות . תגידו ברור: אנחנו אנשי שמאל שמתנגדים לנוכחות ביו״ש! כי זו האמת. די להתחפש!". 

גם ח"כ מוטי יוגב הביע את התנגדותו הנחרצת לטענות שהעלו חברי "מפקדים למען ביטחון ישראל". "נדמה שאותם בכירי מערכת הביטחון שתמכו בהסכמי אוסלו - שהביאו למעלה מ-1,000 הרוגים, ותמכו בהתנתקות שהביאה על ישראל עשרות אלפי טילים - לא הבינו את הלקח", מסר. "רק אחיזה ביטחונית ואזרחית בכל השטח תשמור על ביטחון תושבי ישראל".

"סיפוח יו"ש יסכן את תושבי ישראל"

תגובתם החריפה של השר ארדן וח"כ יוגב מגיעה לאחר שמאות בכירים לשעבר במערכת הביטחון הפצירו בראש הממשלה בנימין נתניהו להתחייב לקיים משאל עם טרם יקבל החלטה על החלת החוק הישראלי על שטחי יהודה ושומרון. זאת לאור הצהרותיו כי בכוונתו לפעול לסיפוח השטחים, והחשש כי ישתמש בקלף זה על מנת להגיע להסכמה עם שותפותיו מהימין - תמורת תמיכתן בחוק החסינות.

על המכתב חתמו 200 אנשי ביטחון לשעבר, חברי תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" ובכירים ששירתו בצה"ל בשב"כ, במוסד ובמשטרה. לטענתם, סיפוח חד צדדי יוביל להפסקת התיאום הביטחוני מצד הרשות הפלסטינית, והוואקום הביטחוני שייווצר יתמלא בידי החמאס וגורמי טרור חמושים אחרים.

"החלת החוק הישראלי על שטחי יהודה ושומרון - כולם או חלקם - שלא במסגרת הסדר מדיני, תוביל לתגובת שרשרת שתפגע קשות בביטחון המדינה, בכלכלתה ובמעמדה האזורי והבינלאומי", כתבו הבכירים. עוד הדגישו כי "סיפוח ללא הסכם מסכן את ביטחון ישראל ואת חיי התושבים".

במכתבם מסבירים אנשי הביטחון כי מהלך מסוג זה ייאלץ את צה"ל והשב"כ להשתלט על כל השטח, וישראל תנהל ותממן את מיליוני הפלסטינים ללא אסטרטגיית יציאה. "מבקשים להתריע מבעוד מועד כי מה שיחל בהחלת ריבונות על שטח מוגבל יידרדר בהכרח לסיפוח מלא של יהודה ושומרון, על מיליוני התושבים הפלסטינים", כתבו.

טענה נוספת שעלתה במכתב נגד הסיפוח היא כי משמעותו תהיה חיסול האפשרות להסדר מדיני. "החלטה של כנסת ישראל להעביר חקיקת סיפוח, חלקי ככל שיהיה, לא תוכל אלא להתפרש על ידי הרשות הפלסטינית ומדינות האזור והעולם כטריקת דלת בפני הסדר מדיני עתידי", נכתב במכתב ששיגרו המפקדים לראש הממשלה.

נתניהו: "אני הולך להחיל ריבונות"

בריאיון לרינה מצליח לפני הבחירות הצהיר נתניהו כי לאחר ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן, בכוונתו לפעול לספח לישראל גם אזורים ביהודה ושומרון‎. "אני לא אחלק את ירושלים ולא אעקור אף יישוב ואדאג שאנחנו נשלוט בשטח ממערב לירדן", אמר אז. "האם נעבור לשלב הבא? התשובה היא כן".

"אני הולך להחיל ריבונות", אמר נתניהו מפורשות. "אבל אני לא מבדיל בין גושי ההתיישבות לנקודות היישוב הבודדות. כל נקודת יישוב כזאת היא ישראלית ויש לנו אחריות כממשלת ישראל. אני דואג לכולם, אבל אני גם דואג לביטחון ישראל. אני לא הולך למסור את ליבה של מדינת ישראל".