לאחר שפורסמה תביעת הענק של בני משפחת מחמוד אבו-עסבה, הפלסטיני שנהרג מפגיעת רקטה באשקלון לפני כחצי שנה - היום (רביעי) החליט משרד הביטחון להכיר בהם כנפגעי פעולות האיבה. הביטוח הלאומי יפצה אותם כספית ויעניק להם קצבה חודשית של מעל עשרת אלפים שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עו"ד מוחמד רחאל, שייצג את בני המשפחה בתביעה, מסר כי הם "מברכים על החלטת משרד הביטחון". "לצערי, בעת האחרונה היו לא מעט מקרים כאלה, שבהם צריך להעניק הכרה ופיצוי מידי", אמר רחאל. "ברור ששום פיצוי בעולם לא ירפא את הפצע".

מחמוד אבו-עסבה (צילום: חדשות)
מחמוד אבו-עסבה | צילום: חדשות

במקביל להליך התביעה מול משרד הביטחון, מנהלת המשפחה תביעת ענק נגד כבאות והצלה. "מכל הראיות שבתיק עולה כי רשות הכבאות נטשה את זירת האירוע כשהמנוח עוד היה בחיים", טען רחאל. "אילולא כך, כל הטרגדיה הזאת הייתה נמנעת והמנוח היה נשאר בחיים".

בניין המגורים שנפגע מרקטה (צילום: החדשות)
בניין המגורים שנפגע מרקטה | צילום: החדשות

מכבאות והצלה נמסר בתגובה שנערך תחקיר והופקו הלקחים הנדרשים בעקבות הרשלנות, שגרמה לקרות התוצאה הטרגית.

אבו-עסבה, בן ה-48 מהכפר חלחול הסמוך לחברון, החזיק באישור שהייה ולינה בישראל, ועבד בארץ במשך שנים. כך היה גם כאשר רקטה פגעה בבניין מגורים בו שהה באשקלון לפני כחצי שנה, שם נהרג. על פי חוק נפגעי פעולות איבה, בני משפחתו זכאים גם הם להכרה ליווי ופיצוי.

עו"ד מוחמד רחאל (צילום: חדשות)
עו"ד מוחמד רחאל | צילום: חדשות

לטענת המשפחה, המוות נגרם בשל מחדל חמור של לוחמי כיבוי האש שעזבו את הזירה מבלי לאתרו אחרי נפילת הקסאם. שתי נשים נוספות שנמצאו בחדרים אחרים בדירה שנפגעה פונו לבית החולים במצב אנוש וקשה.

מדוברות כבאות והצלה נמסר: "אנו משתתפים בצער המשפחה. הטיפול המשולב על ידי כלל גופי הביטחון וההצלה בזירת הרס בעת לחימה, הוא מורכב. לאור העובדה שעל תחקירי מערך הכבאות וההצלה חל חיסיון לא נוכל להתייחס לפרטי האירוע. יחד עם זאת נבהיר, כי באירוע זה כמו באחרים התקיים תחקיר מבצעי מפורט לרבות שחזור בזירה וחודדו הנהלים".‎