תא"ל אליעזר טולדנו (צילום: אתר צהל, חדשות)
תא"ל אליעזר טולדנו | צילום: אתר צהל, חדשות

אחרי ירי הנ"ט שהביר למותו של משה פדר ז"ל סמוך לקיבוץ ארז לפני כשבוע, מפקד אוגדת עזה, תת אלוף אליעזר טולדנו השמיע התבטאות חריגה ויוצאת דופן. "בניית הבניינים האלה הייתה טעות הם חשופים לירי טילים בכינון ישיר מעזה", אמר. בדו"צ הכחישו כי הדברים נאמרו על ידי הקצין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

המועצה האזורית שער הנגב מסרה היום כי טולדנו לא אמר את הדברים. "אין בדיווח שמץ של אמת", נמסר. "אין כל תועלת משקרים שכאלו מלבד לפגוע בצמיחה של ישובי עוטף עזה ובכלל זה גם של שדרות. הדברים שיוחסו למפקד האוגדה, שכביכול נאמרו במפגש עם תושבי שער הנגב, אינם נאמרו. מועצה אזורית שער הנגב והנהגת הקיבוץ שבו נערך המפגש מתנערים מדיווח זה".  

ההתבטאות יוצאת הדופן הזו הגיעה ברקע תנופת הבנייה בשדרות נבנו בשנה האחרונה גם בניינים גבוהים רבי קומות. המרחק בין שדרות לגבול הרצועה הוא קילומטרים ספורים ובאוגדת עזה התריעו בשנה האחרונה, בפני מקבלי ההחלטות מספר פעמים, כי חייבים למגן את האזורים החשופים.

למרות הדיווחים על האמירה החריגה בדובר צה"ל טענו בתגובה כי "בניגוד לטענות הכתב, הדברים שהביא בשם הקצין לא נאמרו על ידו".‎

לפני עשרה ימים, במהלך סבב הלחימה האחרון מול רצועת עזה, טיל נ"ט פגע ביד מרדכי והביא למותו של משה פדר, בן 67, אב לשני ילדים וסבא למספר נכדים. זוגתו היא איריס עדן, אלמנתו של רס"ן ישיש עדן, שנספה באסון המסוקים בשנת 1997.

חמאס אותת בסבב האחרון שהיעד הבא הוא ירי על הרכבת סמוך לשדרות. בשבוע שעבר דיווחנו כי קו הרכבת בעוטף עזה, שתועד בין היתר בסרטון שיגור טיל הנ"ט שמפגיעתו נהרג משה פדר ז"ל ושהתקציב למיגונו כבר אושר, טרם מוגן בשל בעיות תקציב.

משה פדר ז"ל ורעייתו (צילום: באדיבות המשפחה‎, חדשות)
משה פדר ז"ל ורעייתו | צילום: באדיבות המשפחה‎, חדשות

במהדורה המרכזית נחשף ביום שני כי בעקבות הפרסום, הוחלט לזרז את הקמת המכשול - שנועד להסתיר את הרכבת שנוסעת במרחב שחשוף לרצועה כדי למנוע אפשרת לירי ופגיעת טיל נ"ט מעזה.

עוד פורסם במהדורה כי בימים האחרונים מופו על ידי אוגדת עזה אזורים נוספים למיגון - כבישים שחשופים לאיום ירי טילי נ"ט מעזה. מדובר בכמה קילומטרים של כבישים, שגם בהם הוחלט להקים קירות מיגון והסתרות נוספות כגון רמפות ושתילת עצים על מנת למנוע את שדה הראייה וירי טילים בכינון ישיר. עד הקמת חומת ההסתרה, צה"ל סגר זמנית למעבר אזור מאויים - סמוך לבתי תושבים בשדרות.