בעקבות הירי שבוצע אמש לשדרות, דובר צה"ל הודיע היום (שישי) כי מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו מספר יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס. בין היעדים היו תשתיות טרור במתחמים צבאיים, ומתחם צבאי של הכוח הימי של הארגון ברצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בהודעה מטעם דובר צה"ל נכתב כי התקיפה באה בתגובה לירי הרקטה ששוגרה מרצועת עזה. עוד נכתב בהודעה: "צה"ל ימשיך לפעול נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה".

אזעקה נשמעה אמש בשדרות ובאיבים שבמועצה האזורית שער הנגב בשעה 20:54. תושבים דיווחו על שמיעת קול פיצוץ - ולאחר זמן קצר התברר כי הרקטה פגעה ישירות בישיבה בשדרות. המבנה היה ממוגן, ולכן שני הצעירים שהיו בתוכו נותרו ללא פגע.

"קרה נס, הרקטה פגעה שישה מטרים משלושת התלמידים שהיו בישיבה", סיפר רב הישיבה, שלמה בנימין, לחדשות Online. "עשר דקות לפני כן היו 15 תלמידים בתפילת ערבית". לדבריו, בזמן פגיעת הרקטה למדו התלמידים את פרק כ"ג בתהילים, בו נכתב: "גם כי אלך בגיא צלמות לא אירא רע כי אתה עמדי שבטך ומשענתך המה ינחמני".

זירת פגיעת הרקטה (צילום: מנדי ריזל, חדשות)
הנפילה בשדרות | צילום: מנדי ריזל, חדשות

"ישבנו ודיברנו ואז היה 'צבע אדום', ואז היה פיצוץ אדיר", סיפר תלמיד הישיבה שלום כחלון. "באותו רגע שנשכבנו על הרצפה אמרתי לעצמי בלב: 'שמע ישראל, ה' אלוקינו, ה' אחד' - זו האמונה שלי, שזה מה שיציל אותי מהמקום הזה. שנייה אחרי הפיצוץ ראיתי הרבה ניצוצות, אורות, הבזקים, קצת עשן. הישיבה עשתה טוב שהיא מיגנה את המקום ממש טוב. אם זה היה קורה כמה מטרים הצידה, לא יודע אם הייתי עומד פה".

יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, הגיב בעוקצנות לאירוע. "תרשו לי להביע את צערי העמוק על הליכתה ללא עת של תחושת הביטחון שלכם", אמר. "זו בדיוק הסיבה שהתפטרתי מתפקיד שר הביטחון. חייבים לקבור קבורת חמור את 'תהליך ההסדרה' ולהחיות מחדש את ההרתעה הישראלית. יש להנחית מכה קשה על החמאס, ולהביא להפסקת שיגורי בלוני תבערה ונפץ, רקטות וייצור נשק, התפרעויות על הגדר, וכמובן לעצור את העברת דמי הפרוטקשן. רק כך נוכל להשיב לכם את תחושת הביטחון מחדש ואת יכולת ההרתעה של מדינת ישראל".

שלום כחלון, ניצל מפגיעה ישירה בשדרות (צילום: חדשות)
שלום כחלון, ניצל מפגיעה ישירה בשדרות | צילום: חדשות

מוקדם יותר אתמול גרם בלון תבערה לשריפה, שכובתה בידי כוח צה"ל – זאת לאחר יממה ללא שריפות. עם זאת, ספק גדול שבעזה באמת מעוניינים להסלים את המצב בדרום. לכן, היא מסתפקת במשלוח איתותים, תחילה מילוליים וביממה האחרונה מעשיים. כחלק מהאיתותים צפויות מחר הפגנות גדולות ואלימות יותר בגבול עזה, לאחר שבועיים של הפגנות רגועות יחסית. בצה"ל נערכים בכוחות מתוגברים, כולל צלפים וכוחות נח"ל, כשההערכה היא שהאלימות תהיה בסדר גודל נמוך.