ארכיון
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

שוב לא שקט בדרום: אמש (שני) זוהה שיגור של רקטה מרצועת עזה לכיוון ישראל. השיגור בוצע במהלך ניסוי מיוחד שביצע ארגון חמאס, שבמהלכו שוגרו רקטות ארוכות טווח לכיוון היום. אחת הרקטות שנורתה נפלה בשטח הימי של ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי לא ידוע על נפילה בשטח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תושבים בדרום דיווחו במהלך הערב על קולות נפץ עזים כתוצאה מהניסוי. למרות שמדובר באירוע חריג ומדאיג, הרקטה שנפלה בים לא גרמה לנזק או נפגעים.

למרות המגעים לרגיעה, ההפגנות בגדר המערכת נמשכות: ביום שישי האחרון הגיעו כ-5,000 מפגינים פלסטינים לחמישה מוקדים מול גדר המערכת לאורך הגבול עם רצועת עזה. כמה מאות מהפלסטינים התקרבו לגדר, ומיידים אבנים ומטעני נפץ לעבר חיילי צה"ל.

כוחות צה"ל השיבו באש ובאמצעים לפיזור הפגנות לעבר המפגינים המתפרעים. ממקורות פלסטיניים נמסר כי עד כה ישנם כ-20 פצועים בצד הפלסטיני. מוקדם יותר החודש נהרג צעיר בן 15 במהלך ההפגנות לאורך הגדר. גם בהפגנה בה נהרג הנער השליכו מפגינים מטעני חבלה לעבר כוחות צה"ל.

הפגנות על גדר הרצועה, ארכיון
הפגנות סמוך לגדר בעזה, ארכיון | צילום: Sky News, חדשות

בשבוע שעבר פורסם דוח של האו"ם המציין לטובה את הרגיעה בין ישראל לפלסטינים. "חרף האלימות, המתיחות בין ישראל לחמאס בעזה הוכלה", נכתב בדוח. "הדבר הושג בזכות מאמצים שהובלו בידי מצרים ונתמכו על ידי האו"ם ושותפים נוספים, שסיפקו במהירות סיוע הומניטרי וכלכלי לאוכלוסייה הפלסטינית".

מחברי הדוח ציינו כי המסגרת ההפגנות השבועיות בגדר המערכת במסגרתן נעשו ניסיונות חצייה לשטח ישראל והושלכו מטעני נפץ לעבר חיילי צה"ל. עם זאת, צוין כי התגובות הישראליות לפרובוקציות הללו הובילו למותם של 70 בני אדם, בהם 19 ילדים, ועוד אלפי פצועים בצד הפלסטיני, לעומת הרוג אחד ושמונה פצועים בצד הישראלי.

כרמל ליבמן השתתף בהכנת הידיעה.