המטוס שהחזיר את גופתו של באומל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המטוס שהביא את גופתו של באומל לישראל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"השבנו אותך הביתה לאחר 37 שנים": לאחר שאתמול פורסם כי גופתו של זכריה באומל ז"ל, מנעדרי קרב סולטן יעקוב, הושבה ארצה אחרי 37 שנה - ראש אגף המודיעין, האלוף תמיר היימן, כתב על כך וספד לו. "ביום בו אנו משיבים את גופתו של רס"ל זכריה באומל ז"ל לארצו, אני חש גאווה מקצועית והתרגשות גדולה כשריונר", כתב.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

היימן סיפר על אותו קרב במלחמת לבנון הראשונה, בו נפל באומל, ותיאר אותו כפצע שנפער בחיל השריון. "כולנו למדנו את לקחי הקרב כשהיינו חיילים צעירים. התבגרנו ויצאנו לשדה הקרב, אך היה קשה לדמיין את הסיטואציה הקשה אליה נקלע הגדוד באותו הלילה", כתב היימן והוסיף כי קרב סולטאן יעקב היה ועודו שיעור חשוב ותזכורת קשה עבור כולם.היימן ציין כי החזרת גופתו של זכריה היא הישג של קהיליית המודיעין ותיאר אותה כ"עשייה חשאית רבת שנים". ראש אמ"ן תיאר את אלה שעסקו במלאכה כ"אנשי מודיעין נמרצים, מקצועיים ויצירתיים" והוסיף כי הצלחתם במשימה היא תוצאה של חיבור פיסות מידע שנאספו לאורך השנים, וניצול הזדמנויות.

"עשייה זו היא מסר לחיילי צה"ל ומשפחותיהם- צה"ל, קהיליית המודיעין ואגף המודיעין לא יוותרו, וימשיכו לעשות הכל בכדי להחזיר את כל חיילנו הנעדרים הביתה", אמר היימן. ראש אמ"ן הוסיף כי המשימה בוצעה אך עדיין לא הושלמה, עקב החובה להשיב את יתר נעדרי הקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן, ואת יתר נעדרי צה"ל וחלליו שמקום קבורתם לא נודע.

זכריה באומל ז"ל (צילום: פלאש 90, חדשות)
אביו ז"ל ואמו אוחזים בתמונתו | צילום: פלאש 90, חדשות

היימן מספר כי חיל השריון הציב את ערך הרעות במרכז והיא לדבריו "המחויבות לגורלנו של האחר ולהצלחתו במשימה" ונמדדת במעשים ולא בדיבורים. "אני מאמין שהמעשה שנעשה עתה- השבת גופתו של זכריה ז"ל לקבר ישראל- הוא הביטוי הטוב ביותר לרעות המאפיינת את השריונאים", הוסיף.

לסיום כתב היימן: "משפחת באומל היקרה, צה"ל מחבק אתכם ברגעים מורכבים אלה. זכריה, השבנו אותך הביתה לאחר 37 שנים, זכרנו ונמשיך לזכור גם את רעייך לנשק".

לאורך כל השנים, קהיליית המודיעין של ישראל והשב"כ עשו הרבה מאוד מאמצים, שכללו מבצעים רבים, על מנת לנסות לדעת מה עלה בגורלם של שלושת הנעדרים. בחודשים האחרונים, התקבל מידע שהוביל לסדרה של פעולות ששיאם הבשיל לפני כמה ימים ואישר את נשיאת הגופה, הבאתה דרך מדינה שלישית למדינת ישראל.

הגופה הובאה במבצע שנקרא "זמר נוגה" ולא התקיים משא ומתן להשבתה. בשלב זה לא ניתן להגיד מאיזו מדינה ואיך הובאה הגופה. במקביל נמשכים המאמצים לנסות לגלות מה עלה בגורלם של שאר הנעדרים. את המבצע ניהל אל"מ א', מטעם אגף המודיעין. הלווייתו של באומל תתקיים היום בשעה 19:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו